Systemem w piratów drogowych

  • 22.11.2020, 08:30
  • MP
Systemem w piratów drogowych Fot. ilustracyjna
Władze Unii Europejskiej biją na alarm, ponieważ kierowcy części krajów członkowskich nic sobie nie robią z ograniczeń prędkości. Tylko w zeszłym roku na drogach zginęło prawie 23 000 osób, a ponad 120 000 zostało rannych. Ten wynik pogarsza m.in. Polska, gdzie doszło aż do 13 proc. wszystkich zdarzeń. Statystyki mają się poprawić już wkrótce, ponieważ wszystkie samochody produkowane od 2022 r. będą musiały posiadać specjalny system.

Problem z nadmierną prędkością ma rozwiązać ISA (Inteligent Speed Assistance), czyli inteligentny asystent prędkości. Wszyscy producenci aut w Unii Europejskiej będą musieli instalować go w samochodach jako obowiązkowe wyposażenie. W oparciu o GPS będzie on „wymuszał” na kierowcy stosowanie się do ograniczeń prędkości obowiązujących na określonym odcinku drogi w danym kraju. Trwają ostatnie prace nad opracowaniem systemu. Pytanie, czy zmuszenie kierowcy do zmniejszenia szybkości będzie następowało przez komunikaty czy przez automatyczne jej redukowanie? Ma się to rozstrzygnąć jeszcze w tym roku.

Z danych UE wynika, że im bardziej na wschód, tym zagrożenie na drogach jest większe. Polska jest w niechlubnej czołówce krajów członkowskich pod względem niebezpiecznych zdarzeń. 70 proc. rodzimych kierowców przekracza dozwoloną prędkość na zwykłych drogach i ekspresówkach oraz autostradach.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe