Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Siennica Różana gotowa na elektromobilność

Według Europejskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska, samochody odpowiadają za 10-25% emisji zanieczyszczeń, które trafiają do powietrza. W miastach udział zanieczyszczeń komunikacyjnych w smogu jest większy i może sięgać 60 proc, zwłaszcza, że spaliny rozprzestrzeniają się na niskich wysokościach i trafiają niemal bezpośrednio do płuc mieszkańców poruszających się po mieście. Efektem bezpośrednim, który możemy odczuwać wszyscy jest ból głowy, drapanie w gardle czy kaszel. Długoterminowe konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem są jednak znacznie poważniejsze. Wdychane przez nasze organizmy zanieczyszczenia mogą wywołać astmę, nowotwory i choroby serca.
Siennica Różana gotowa na elektromobilność

Z tego powodu, poszczególne kraje Unii Europejskiej składają deklaracje o planowanym zakazie sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi (Dania, Irlandia, Niemcy od 2030 r., a Hiszpania, Francja, Wielka Brytania od 2040 r.), a równocześnie Komisja Europejska rozważa wprowadzenie nowego podatku emisyjnego doliczanego do ceny paliwa (mówi się nawet o 60 gr/litr). Inicjatywy te związane są z polityką Europejskiego Zielonego Ładu – Unia Europejska planuje do 2050 r. stać się kontynentem neutralnym dla środowiska z zerowym poziomem emisji gazów cieplarnianych, a bez redukcji emisji w transporcie osiągnięcie tego celu nie będzie możliwe.

Aby być gotowym na czekające i nas zmiany Rada Gminy Siennica Różana, uchwaliła Strategię rozwoju elektromobilności Gminy Siennica Różana na lata 2020-2035. Strategia jest dokumentem programowym, który określa jakie działania w perspektywie najbliższych 15 lat trzeba podjąć, aby wdrożyć i upowszechni elektromobilność na terenie gminy. Szczególnie istotny jest okres budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, który zawiera będzie dużą pulę środków na ochronę środowiska, poprawę jakości powietrza i innowacyjne technologie związane z elektromobilnością. Posiadanie Strategii elektromobilności będzie warunkiem koniecznym, aby po te środki sięgnąć bądź pozwoli uzyskać dodatkowe punkty zwiększające pozytywną szansę oceny wniosku
o przyznanie wsparcia finansowego na zaplanowane działania.

Działania przewidziane w Strategii obejmą takie obszary jak upowszechnianie wiedzy o elektromobilności, wspieranie tworzenia infrastruktury paliw alternatywnych (stacji ładowania pojazdów elektrycznych), modernizację infrastruktury komunikacyjnej (przystanki, ścieżki rowerowe) oraz rozwój odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej, wykorzystywanej do ładowania samochodów i pojazdów elektrycznych..

Opracowanie Strategii Rozwoju Elektromobilności, finansowane jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego GEPARD II – transport niskoemisyjny Część 2) Strategia rozwoju elektromobilności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama