Nasi strażacy w szpitalu na Stadionie Narodowym

  • 16.11.2020, 10:15 (aktualizacja 20.11.2020, 10:55)
  • (apm)
Nasi strażacy w szpitalu na Stadionie Narodowym Fot. PSP Chełm / pgenarodowy.pl
Pięciu strażaków z uprawnieniami ratowników medycznych z jednostek z naszego regionu zostało skierowanych do służby w filii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, który został zlokalizowany na Stadionie Narodowym. To ochotnicy, którzy pomagają walczyć z koronawirusem na pierwszej linii frontu.

Z Chełma pojechało dwóch strażaków. To ratownicy, którzy pełnią służbę w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Chełmie. Z Komendy Powiatowej PSP w Krasnymstawie oddelegowano na razie jedną osobę.

- Zrobiliśmy zestawienie strażaków ratowników medycznych, pięciu zostało wytypowanych, jeden wyraził chęć i pojechał - mówi kpt. Kamil Bereza, rzecznik prasowy krasnostawskich strażaków.

Z Włodawy do szpitala tymczasowego pojechało dwóch strażaków.

- Poproszono nas o wysłanie listy osób z uprawnieniami ratownika medycznego. Mamy takich trzech strażaków. Jeden był w tym czasie na urlopie, więc do tymczasowego szpitala zostali oddelegowani dwaj pozostali – mówi mł. bryg. Waldemar Makarewicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP we Włodawie.

Wypożyczeni strażacy po przeszkoleniu, które odbyli na miejscu, wspomagają działania służby zdrowia w walce z koronawirusem SARS–CoV–2. Na razie zostali oddelegowani na dwa tygodnie, od 3 do 17 listopada. Co będzie z nimi dalej, jeszcze nie wiadomo, teraz podlegają Komendantowi Głównemu PSP, który wyznacza im zadania.

Jak się dowiedzieliśmy, pracują w systemie zmianowym: 24 godziny pracy, doba wolna, znów 24 godziny pracy i cztery dni wolne. Trzy godziny pracują na pierwszej linii frontu w kombinezonach, tam, gdzie ryzyko zakażenia jest największe, kolejne trzy w fartuchach i następne trzy znów w kombinezonach.

- Ryzykują, ale przecież nasza praca to służba – powiedział nam jeden ze strażaków. – Podczas każdej akcji może się wydarzyć coś nieoczekiwanego.

- Państwowa Straż Pożarna od początku pandemii bierze udział w działaniach prowadzonych w związku z Covid-19. Strażacy-ratownicy byli m.in. kierowani do punktów granicznych, gdzie mierzyli temperaturę podróżnym wjeżdżającym na teren kraju. Obecnie strażacy obsługują również mobilne izby przyjęć (np. namiot przy chełmskim szpitalu, w którym pobierane są wymazy) – mówi bryg. Wojciech Chudoba, zastępca komendanta KMP PSP w Chełmie.

Docelowo – jak informują ogólnopolskie media - 250 strażaków ma pomagać lekarzom w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym. Tylu ponoć zgłosiło się do Komedy Głównej Straży Pożarnej.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podkreślił, że zgłoszenia takich osób świadczą o „dużym zrozumieniu i solidarności”. – Te wszystkie wystąpienia czy deklaracje, gotowość do podjęcia pracy czy służby świadczy o wielkiej empatii i gotowości polskiego społeczeństwa do solidarności w tych trudnych momentach. O to apelujemy.

Praca w szczególnych warunkach i z daleka od rodziny powinna być odpowiednio wynagradzana. Stawek dla strażaków pracujących w tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym nikt nie zdradza. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że może to być 100 zł za godzinę pracy.

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wiwaldi
wiwaldi 17.11.2020, 19:59
No i po co oni tam jak nie żadnych pacjentów?
miejscowy
miejscowy 16.11.2020, 11:15
U nas wszystko O.K. Więc nie będą potrzebni. Ważniejsza jest propaganda.

Pozostałe