Krwiodawcy chcą mieć swój park

  • 14.11.2020, 08:03
  • TWA
Krwiodawcy chcą mieć swój park
Honorowi dawcy krwi z Włodawy chcą, aby zmodernizowany park przy cerkwi otrzymał nazwę Park Honorowych Dawców Krwi. Wniosek w tej prawie złożył do burmistrza prezes włodawskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża Tomasz Orzeszko.

- Bez wątpienia honorowi dawcy krwi to bohaterowie ratujący nasze zdrowie i życie. Współczesna medycyna bez nich nie mogłaby istnieć. Bo krew to żywa tkanka, której do tej pory nie udało się zsyntetyzować. Nie ma możliwości uzyskania jej w inny sposób, niż od dawców – argumentuje Orzeszko.

Jak twierdzi, średnio jedna na dziesięć osób hospitalizowanych wymaga transfuzji, których w skali roku przeprowadza się aż 1,7 mln. Honorowi dawcy krwi ratują życie nie tylko ofiarom wypadków, ale również osobom, które utraciły krew w wyniku zabiegów operacyjnych, zaburzeń krzepnięcia, urazów, oparzeń, a także w leczeniu powikłań ciążowych. Krew przetacza się również pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju nowotwory, a szczególnie w przypadku ostrej białaczki oraz w trakcie i po chemioterapii.

- Krew jest lekiem, którego możemy potrzebować na każdym etapie naszego życia. Dzięki jej dawcom, nasi bliscy, znajomi i ludzie, których mijamy na ulicy, mogą cieszyć się kolejnymi rocznicami urodzin, jubileuszami, czy wakacjami z najbliższymi – przekonuje Tomasz Orzeszko.

Dlatego uważa, że warto, aby krwiodawcy z Włodawy i okolic mieli swoje miejsce w mieście trzech kultur, które łączy wspólna krew. Jeżeli Wiesław Muszyński pozytywnie rozpatrzy wniosek, to będzie to pierwszy Park Honorowych Dawców Krwi w województwie lubelskim, a trzeci w kraju. Takie miejsca do tej pory powstały tylko w Działdowie i Mielcu.

- Pomysł nadania imienia honorowych dawców krwi nowo wyremontowanemu parkowi przy ul. Kościuszki we Włodawie bardzo mi się spodobał. Współczesna medycyna nie mogłaby istnieć bez krwiodawców, dlatego musimy o nich pamiętać. Na włodawskich dawców krwi zawsze można liczyć. Chętnie dzielą się tym najcenniejszym darem życia. Aktywnie angażują się również w promocję krwiodawstwa. Niejednokrotnie podczas sesji rady miejskiej miałem przyjemność wręczania im podziękowań i wyróżnień przyznawanych przez lubelski PCK i RCKiK. Sam również jestem honorowym dawcą i wiem, jak cenna jest krew. Dlatego też bardzo ucieszył mnie ten wniosek. Przygotujemy stosowną uchwałę, którą przedłożymy radnym. Jestem przekonany, że zostanie ona przyjęta i Włodawa stanie się trzecim w Polsce i pierwszym w województwie miastem, które w ten sposób uhonoruje dawców – mówi burmistrz Wiesław Muszyński.

Radni, aby mogli przyjąć projekt uchwały, musi on mieć odpowiednią liczbę podpisów mieszkańców miasta popierających inicjatywę. Włodawscy krwiodawcy już rozpoczęli ich zbieranie.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe