Spis dobiega końca

  • 14.11.2020, 08:00
  • DBEZ
Spis dobiega końca
To ostatni miesiąc na wzięcie udziału w Powszechnym Spisie Rolnym. Dotyczy on 1,5 mln gospodarstw rolnych w Polsce, w tym ponad 190 tys. na Lubelszczyźnie.

Do 30 listopada rolnicy z województwa lubelskiego, podobnie jak użytkownicy gospodarstw rolnych w całym kraju, biorą udział w Powszechnym Spisie Rolnym. Spisywane są gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą. Lepiej nie zwlekać z tym do ostatniej chwili.

Podczas spisu podawane są m.in. dane osobowe użytkownika gospodarstwa, sposób użytkowania gruntów, powierzchnia zasiewów, stosowane formy nawożenia, wykorzystywanie środków ochrony roślin, pogłowie zwierząt gospodarskich, liczba budynków gospodarskich, liczba i moc ciągników rolniczych i innych maszyn  rolniczych. 

Wyniki spisu, przeprowadzanego raz na 10 lat, są najważniejszym źródłem danych kompleksowo charakteryzujących polskie rolnictwo. Dane pozyskane podczas spisu mogą być wykorzystane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej. Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisie w celach innych niż powyższe jest zabronione.

Każdy rolnik może wybrać jedną z trzech metod spisu: przez Internet, poprzez wywiad telefoniczny lub podczas wizyty rachmistrza z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych. Skorzystanie z jednej z tych metod umożliwia bezpieczną realizację obowiązku spisowego.

Logując się na stronie spisrolny.gov.pl, każdy rolnik może w prosty sposób wypełnić samodzielnie formularz elektroniczny. W sytuacji, gdy rolnik nie spisał się samodzielnie, odwiedzi go rachmistrz lub skontaktuje się z nim telefonicznie.

- Odezwała się do mnie pani rachmistrz. Umówiliśmy się na termin po 15 listopada, bo wtedy będzie już po zakończeniu prac polowych - mówi wójt gminy Kamień Dariusz Stocki, który również jest rolnikiem. W jego gminie co najmniej jedna osoba odmawia wzięcia udziału w spisie rolnym.

- Użytkownik gospodarstwa rolnego nie może odmówić przekazania danych w formie telefonicznego lub bezpośredniego wywiadu. Odmowa udziału w spisie wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, na podstawie w art. 57 ustawy o statystyce publicznej - podkreśla Elżbieta Łoś, główny specjalista Lubelskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Rachmistrz będzie posiadał przy sobie identyfikator. Gdyby ktoś miał wątpliwości, jego tożsamość można potwierdzić na stronie internetowej rachmistrz.stat.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99.

W województwie lubelskim pracuje 670 rachmistrzów spisowych, którzy pomagają rolnikom wypełnić obowiązek spisowy, a z uwagi na sytuację epidemiczną kontaktują się z rolnikami przede wszystkim telefonicznie. Rachmistrze spisowi najczęściej dzwonią z numerów telefonu: 22 279 99 99 lub 22 666 66 62.

Jeśli rachmistrz jeszcze nie skontaktował się z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, a rolnik nie ma dostępu do Internetu lub ma trudności z wypełnienia formularza on-line, powinien skorzystać z samopisu telefonicznego, dzwoniąc na infolinię spisową: 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora).

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe