Chorowałeś na COVID-19? Podziel się osoczem

  • 14.11.2020, 08:00
  • szer
Chorowałeś na COVID-19? Podziel się osoczem
Liczba zakażonych błyskawicznie się zwiększa. - W ich leczeniu pomóc może osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i zostały uznane za zdrowe – apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz lekarze walczący z pandemią. Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Apel skierowany jest do osób, które: przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe oraz tych, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub dodatnim wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Muszą one spełnić jeszcze kilka innych warunków, a mianowicie: są w wieku 18-60 lat i nie chorują przewlekle, od zakończenia izolacji minęło już co najmniej 28 dni. Taki sam okres musi minąć od ustąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2. Od dodatniego wyniku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 minęło co najmniej 14 dni, pod warunkiem, że dana osoba nie miała objawów COVID-19. Dodatkowo muszą spełniać wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.

W przypadku kobiet, które były w ciąży albo osób, które w przeszłości miały przetaczaną krew lub jej składniki, będzie konieczne wykonanie dodatkowych badań.

Na terenie województwa osocze pobierane jest między innymi w OT RCKiK w Chełmie, ul. Szpitalna 53, tel. 530 770 997; 82 565-56-51 oraz w OT w Zamościu, al. Jana Pawła II 10, tel. 84 677- 32-05; 84 677 33-33, 84 677-32-00.

Szczegółowe informacje dotyczące oddania osocza od ozdrowieńców uzyskać można, dzwoniąc pod nr tel. 509 169 059 lub pisząc na adres: [email protected], lub [email protected]

W województwie lubelskim pierwsze pobranie osocza od ozdrowieńca miało miejsce 18 kwietnia. Od tamtej pory RCKiK w Lublinie wydało 366 opakowań osocza dla zakażonych. Tylko w ciągu pięciu dni listopada do szpitali trafiło ich 23.

- W tej chwili mamy około 50 oczekujących zamówień na osocze od ozdrowieńców i po kilka telefonów dziennie z centrów krwiodawstwa w innych regionach  - mówiła podczas wideokonferencji Małgorzata Orzeł, dyrektor RCKIK w Lublinie.

Warto przypomnieć, że terapię osoczem ozdrowieńców jako pierwsi w Polsce rozpoczęli lekarze z kliniki chorób zakaźnych PSK 1 w Lublinie.

- Uważamy, że jest to jeden z najlepszych leków na Covid-19, żeby nie powiedzieć, że być może najlepszy - uważa Krzysztof Tomasiewicz, szef kliniki. Ważne jest to, w jakim momencie się go podaje. Stąd taka ważna jest dostępność osocza, żebyśmy nie musielibyśmy na niego czekać.

Na terenie naszego województwa jest już ponad 10 tysięcy ozdrowieńców, w tym dużą grupę pracowników kopalni w Bogdance, a wśród nich mieszkańców powiatu chełmskiego czy włodawskiego. Górnicy zainicjowali akcję oddawania osocza przez ozdrowieńców. Zgłosiło się już 60 chętnych. 

Potrzebna jest też krew. Od tygodnia dla każdego, kto ją odda, czekają maseczki Superdawcy. Ich ilość jest niestety ograniczona.

Zawarte w osoczu ozdrowieńców przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Magda B.
Magda B. 16.11.2020, 09:53
...za 5 dni po kolejnych badaniach mogłabym oddać krew uzdrowieńca w odpowiedzi na apel służby zdrowia. Nie mniej jednak okazało się, że nie posiądę prawa wskazania biorcy! W związku z powyższym powstrzymam się od tego aktu...

Pozostałe