Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Małymi krokami do wielkiej integracji

Od kilku lat w Szkole Podstawowej Nr 7 w Chełmie realizowany jest „Program integracji społeczności romskiej na lata 2014 - 2020”. Jedną z dziedzin programu jest Edukacja, w ramach której w placówce prowadzona jest Świetlica integracyjna dla dzieci romskich i polskich.
Małymi krokami do wielkiej integracji

Celem działalności świetlicy jest przede wszystkim integracja dzieci i młodzieży pochodzenia romskiego i polskiego mająca przełamywać stereotypy i niechęć, umożliwiać nawiązywanie i utrzymywanie koleżeńskich i przyjacielskich kontaktów, jak również poprawa poziomu nauczania i systematyczna pomoc w nadrabianiu i wyrównywaniu braków edukacyjnych. Realizacja zamierzonych celów odbywa się poprzez prowadzenie zajęć świetlicowych, zajęć z zakresu edukacji kulturalnej, historycznej i obywatelskiej ze szczególnym uwzględnieniem promocji romskiej kultury, systematyczną pomoc w odrabianiu prac domowych, stały monitoring frekwencji podopiecznych oraz integrację dzieci wywodzących się ze społeczności romskiej i polskiej. Na zajęciach komputerowych uczestnicy świetlicy uczą się programowania, tak ważnego w ówczesnym kształceniu matematycznym i informatycznym. Poprzez zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne dzieci ciągle rozwijają wyobraźnię, uwalnia się ich indywidualna ekspresja oraz emocje i odczucia związanie z ich obecnym stanem psychicznym oraz fizycznym. Natomiast zajęcia taneczne doskonale wpisują się w kulturę romską. Doskonałym tego przykładem jest grupa taneczna „Gwiazdy”, działająca od 2014 r., której ciekawe układy choreograficzne wzbogacają artystycznie różne uroczystości szkole. Pomoc romskiej tancerki zapewnia zespołowi prezentowanie tańców zgodnych z zasadami romskiej kultury.

Podopieczni świetlicy integracyjnej mogą liczyć na wsparcie terapeuty oraz logopedy. W zajęcia wplata się elementy profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego stylu życia. Bardzo dobra współpraca ze środowiskiem romskim pozwala właściwie wykorzystać zasoby programu, w tym zorganizować wycieczki kulturowe i kontynuować naukę pływania.

Nabyte w toku działalności świetlicy doświadczenie wskazuje na konieczność kontynuowania dalszej pracy. Rola placówki w życiu jej uczestników jest bardzo duża, o czym świadczy przede wszystkim ich zaangażowanie i systematyczny udział społeczeństwa romskiego i polskiego w życiu szkoły i świetlicy integracyjnej.

Zadania realizowane dzięki dotacji celowej przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społeczności romskiej na lata 2014 – 2020”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama