Rośnie liczba bezrobotnych mężczyzn

  • 13.11.2020, 11:00
  • DBEZ
Rośnie liczba bezrobotnych mężczyzn
Strach przed koronawirusem spowodował, że za granicą mniej chętnie zatrudnia się obcokrajowców, w tym Polaków. Gospodarka na całym świecie kuleje. Rodacy, którzy dotąd żyli od wyjazdu do wyjazdu na tzw. saksy...siedzą w domach bez pracy.

Chełmski rynek pracy w dobie koronawirusa bardzo się zmienia, chociaż nie widać tego tak bardzo w oficjalnych statystykach. W porównaniu do stanu sprzed roku odnotowano wzrost wskaźnika stopy bezrobocia Chełmie o 0,8 punktu procentowego, a w powiecie chełmskim o 0,6 pkt procentowego. Wydaje się, że to niewiele. Wystarczy jednak porównać bezrobocie w Polce w wrześniu br., które kształtuje się na poziomie 6,1 proc, z bezrobociem w Chełmie - 11,1 proc. i w powiecie chełmskim - 11,9 proc., żeby się zacząć zastanawiać, co się dzieje. Mamy niemal dwa razy więcej bezrobotnych! A nie było ani w Chełmie, ani w powiecie chełmskim w tym roku żadnych zwolnień grupowych.

- Obserwujemy duży wzrost liczby zarejestrowanych mężczyzn, który  spowodowany jest pogarszającą się sytuacją na rynku pracy tj.: utrata miejsc pracy stałej, okresowej, ograniczone możliwości wyjazdu do pracy za granicę - zauważa Barbara Gil, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie.

Na koniec października było 3356 bezrobotnych kobiet, mężczyzn – 2839. W ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych kobiety stanowiły nadal większą grupę 54,2 proc., mężczyźni – 45,8 proc. Jednak w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego bezrobocie wśród kobiet zmniejszyło się o 48 osób tj. 1,5 proc, natomiast wśród mężczyzn wzrosło o 473 osoby tj. o 20 proc. Może to prowadzić do wniosku, że panowie gorzej sobie radzą na rynku pracy w dobie epidemii. Wielu musiało wrócić do kraju zza granicy. Pracy dla nich albo nie ma, albo nie chcą przyjąć stawek oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców.

 Na koniec października w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie pozostawało 6195 osób bezrobotnych (z powiatu chełmskiego – 3643; z miasta Chełm – 2552). W odniesieniu do stanu sprzed roku ogólna liczba bezrobotnych wzrosła o 521 osób. Wzrost bezrobotnych jest wyższy na terenie powiatu chełmskiego, niższy na terenie Chełma. Co ciekawe, napływ nowych osób bezrobotnych jest o 19,7 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Bezrobocie rośnie, bo coraz trudniej jest podjąć pracę osobom długotrwale bezrobotnym. Coraz mniej ludzi jest skreślanych z listy osób bezrobotnych z powodu podjęcia pracy.

 Na koniec października w strukturze osób bezrobotnych dominowały: osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku – 86,8 proc., długotrwale bezrobotni – 58,2 proc, kobiety – 54,2 proc; osoby bezrobotne zamieszkałe na wsi – 52,8 proc.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe