Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 02:16
Reklama Reklama formy Pomix

Na jeden projekt wydadzą aż 11 milionów. Opał zamienią na pompy ciepła

Władze gminy Żółkiewka w najbliższym czasie przeznaczą mnóstwo pieniędzy na realizację kilku inwestycji. Podpisano już umowę z wykonawcą. Co się zmieni i na co zostaną wydane te pokaźne środki?
Na jeden projekt wydadzą aż 11 milionów. Opał zamienią na pompy ciepła
Wójt Jacek Lis (w środku) podkreśla, że drogie inwestycje w ramach projektu będą się zwracać w przyszłości.
Źródło: UG Żółkiewka

11 milionów złotych z pewnością jest kwotą, która robi duże wrażenie. Tym bardziej, jeśli mówimy o przeznaczeniu ich na inwestycje w ramach jednej tylko miejscowości. Lista planowanych zmian jest jednak imponująca. Obejmuje trzy budynki użyteczności publicznej. Co dokładnie będzie zrobione?

Pierwsza część, na jaką przeznaczone będą wspomniane środki, dotyczy wykonania remontu szkoły podstawowej w Żółkiewce. De facto jest to drugi etap modernizacji tej placówki. Wcześniej wymieniono dach i docieplono budynek. W ramach bieżących działań nastąpi dalsza termomodernizacja szkoły: zmiana źródła ogrzewania, czyli instalacja pomp ciepła, wymiana instalacji centralnego ogrzewania oraz wszelkich instalacji elektrycznych i informatycznych w budynku szkoły. Zamknięcie całej termomodernizacji będzie polegało na dociepleniu strychu, co również zostanie sfinansowane z tych środków.

Druga modernizacja, która mieści się we wspomnianym projekcie, dotyczy zaprojektowania i wykonanie remontu budynku Urzędu Gminy w Żółkiewce. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku placówki oświatowej w jej ramach nastąpi wymiana instalacji grzewczej, zamontowanie pomp ciepła, wymiana dachu i docieplenie budynku.

Ostatnim, acz nie mniej interesującym działaniem, na które przeznaczone zostaną pieniądze w ramach tej 11-milionowej inwestycji, będzie zaprojektowanie i wykonanie przebudowy budynku byłego dworca PKS w Żółkiewce, wraz z uporządkowaniem i zagospodarowaniem zdegradowanej przestrzeni publicznej. 

- Chcemy go przywrócić do stanu pełnej używalności. Zamierzamy wymienić dach, okna, docieplić budynek, wykonać remont toalet i również zastosujemy tam pompę ciepła. Tym razem nie będzie to jednak instalacja bazująca na odwiertach, tylko zwykła pompa powietrze – woda. Zamierzamy również wymienić ściany, które tego potrzebują. Chcielibyśmy, aby w tym miejscu znalazł się m.in. punkt informacji turystycznej - powiedział nam wójt gminy Żółkiewka Jacek Lis.

Przeszło 77 proc.  z 11-milonowej puli pochodzi z dotacji rządowych, które pozyskały władze Żółkiewki. Pomimo to pozostałe 2,5 miliona w skali gminy to duży wydatek. Czy nie będzie przeszkodą w realizacji zamierzeń?

- Wprawdzie samorządy borykają się z problemami finansowymi, ale należy pamiętać, że to są inwestycje, które w przyszłości będą się zwracać. Dzięki nim eliminujemy konieczność zakupu węgla. Oczywiście oznacza to oszczędności, które zważywszy na okoliczności gospodarcze, są po prostu konieczne. Chcemy wyeliminować węgiel i olej opałowy, a bazować na pompach ciepła. Sprawdziliśmy już to rozwiązanie w praktyce, gdyż taka instalacja zamontowana jest w wyremontowanym budynku naszego ośrodka kultury. Dodatkowo chcemy również na dachu szkoły podstawowej będzie zainstalowany zestaw paneli fotowoltaicznych - dodaje wójt Lis.

Zgodnie z podpisaną z umową wykonawca jest zobowiązany zrealizować wszystkie elementy opisywanych działań do końca 2023 roku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama