Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Wojciech Zakrzewski doceniony po śmierci

Wojciech Zakrzewski otrzymał tytuł Chełmianin Roku 2020. Pierwszy raz w historii miasta uhonorowano mieszkańca, który już nie żyje. Był filmoznawcą, animatorem kultury, lokalnym patriotą. Ogłoszenie werdyktu kapituły odbyło się podczas czwartkowej sesji rady miasta.
Chełm: Wojciech Zakrzewski doceniony po śmierci

Wojciech Zakrzewski współpracował z lokalnymi tygodnikami oraz Radiem Bon Ton. Był dziennikarzem, publicystą, autorem wielu recenzji, relacji i esejów. Otrzymał tytuł laureata honorowego Złotego Biletu - nagrody Stowarzyszenia Kina Polskie. Honorowy tytuł "Za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów" przyznało mu środowisko właścicieli kin, producentów i dystrybutorów filmowych podczas 46. Forum Wokół Kina we Wrocławiu.

Był autorem przewodnika "Chełmskie kina", dzięki któremu stuletni dorobek kin w Chełmie został ocalony od zapomnienia. To także jeden z pomysłodawców i organizatorów festiwalu "Niezła sztuka".

Wojtek Zakrzewski był dziennikarzem i animatorem kultury, jurorem 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii animator kultury, a także do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.

Wiceprezes i prelegent Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rewers, założyciel grupy filmowej "Się kręci", która pod jego kierunkiem w 2014 roku zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Nakręcona historia" Narodowego Instytutu Dziedzictwa za film "Podziemia Ducha Bielucha". Wojciech Zakrzewski pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug, organizującego w Chełmie Przegląd Kina Ukraińskiego oraz, we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Łucku, realizującego projekt "Kino bez granic".

Wojciech Zakrzewski zmarł 29 maja tego roku w wieku 48 lat. Tytuł podczas sesji rady odebrała jego siostra Elżbieta Zakrzewska. We wręczeniu uczestniczyli prezydent Jakub Banaszek, przewodniczący RM Longin Bożeński oraz ubiegłoroczna laureatka konkursu Agnieszka Derlak. Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił zasługi laureata dla Chełma oraz całej miejskiej społeczności. Podziękował również za wkład w rozwój lokalnej kultury.

Czytaj także: Nowa spółka wybuduje biurowiec


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama