Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 00:23
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Gm. Stary Brus: Chcą wydzierżawić skansen w Holi

Gmina Stary Brus nie jest w stanie sfinansować odtworzenia skansenu w Holi, dlatego będzie się starać wydzierżawić obiekt samorządowi powiatowemu. Podczas czwartkowej sesji rada gminy podzieliła argumenty wójta Pawła Kołtuna, który ma rozmawiać w tej sprawie z przedstawicielami włodawskiego starostwa.
Gm. Stary Brus: Chcą wydzierżawić skansen w Holi

Na remont wiatraka w skansenie w Holi gmina Stary Brus otrzymała dotację z ministerstwa kultury.

- Należy przede wszystkim podkreślić, że wystąpiliśmy do ministerstwa o przyznanie dofinansowania na dwa zabytki w Holi – wiatraka i chałupy. Wnioskowaliśmy o 150 tys. zł, ale dostaliśmy zaledwie jedną trzecią tej kwoty, czyli 50 tys. zł. Uznaliśmy, że inwestycja jest niezbędna, ale za pozyskane pieniądze uda nam się odrestaurować jedynie wiatrak. Niestety, znalezienie wykonawcy takich robót okazało się bardzo trudne - tłumaczy Paweł Kołtun, wójt gminy Stary Brus. - Dwa zapytania ofertowe nie przyniosły rezultatów. Udało nam się dotrzeć do jednej z firm, która wyceniła zadanie na kwotę ponad dwukrotnie większą niż przyznana dotacja (122 tys. zł). Dlatego też poinformowałem radnych o rezygnacji z tych pieniędzy, co umożliwi nam złożenie nowego wniosku o przyznanie większych środków – dodaje.

Jego zdaniem nawet pozyskanie większego dofinansowania nie rozwiąże do końca podstawowych problemów obiektu, który wymaga zdecydowanie poważniejszych nakładów finansowych.

- Wiatrak to tylko jeden z kilku elementów, które wymagają remontu albo wręcz odtworzenia, a przy naszych możliwościach budżetowych realizacja takich inwestycji jest niemożliwa. Są tam jeszcze przecież wspomniana wcześniej chałupa, stodoła, płoty czy ule. Zdecydowanie większe możliwości ma samorząd powiatowy, któremu moglibyśmy wydzierżawić skansen, pozostając nadal jego właścicielem - mówi Kołtun.

Rada gminy  wyraziła pozytywną opinię w tej sprawie. W najbliższym czasie wójt Kołtun będzie rozmawiał na ten temat ze starostą włodawskim.

- Jeśli rozmowy te zakończą się pomyślnie, na jedną z kolejnych sesji zostanie przygotowany projekt uchwały o wydzierżawieniu skansenu w Holi. Ostateczną decyzję podejmą radni - dodaje wójt.

Podczas czwartkowej sesji rada gminy zgodziła się również na zakup specjalistycznej kosiarki, którą będzie można wykorzystywać, nie tylko do utrzymania w należytym stanie przydrożnych rowów czy przejazdów, ale również do obcinania gałęzi, zagrażających bezpieczeństwu pieszych i kierowców. W tegorocznym budżecie radni zabezpieczyli na ten cel 30 tys. złotych.

Czytaj także: Poskarżyli się rzecznikowi na działania policji


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama