Pączek z nadzieniem różanym (Cukiernia Hetman)

  • 20.03.2017, 06:00
  • MP
Pączek z nadzieniem różanym (Cukiernia Hetman)

Tradycyjny pączek z nadzieniem różanym z Cukierni Hetman to wyjątkowy smakołyk, obok którego nie może przejść obojętnie żaden miłośnik słodkości. Widać to było chociażby podczas Tłustego Czwartku, kiedy pod cukiernią ustawiła się długa kolejka. Pączki w Cukierni Hetman są wykonywane własnoręcznie od podstaw i tradycyjną metodą.

- Najpierw zaparzamy niewielką ilość ciasta, rozrabiamy z mlekiem, później dodajemy jajka i tak powstaje lekki rozczyn - tłumaczy Wojciech Hetman, właściciel. - Musi sfermentować, żeby powstał rozczyn podstawowy. Kolejnym krokiem jest wyrabianie ciasta i leżakowanie. Kiedy się rozrośnie, zawijamy je z nadzieniem i smażymy na świeżym i dobrym smalcu. A potem obtaczamy w cukrze pudrze lub lukrze, jak kto lubi, do wyboru, aby klient był zadowolony. 

Pączek wypełnia nadzienie różane, rozprowadzane z powidłami lub marmoladą, co jeszcze bardziej podkreśla jego smak. Wszystko to z najlepszych, zdrowych produktów, bez gotowych mieszanek i substytutów. Dzięki temu stali bywalcy Cukierni Hetman mają pewność, że ten smakołyk nie ma sobie równych.

 

MP
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe