Pędził świadomie, zabił nieumyślnie

  • 13.03.2017, 10:42 (aktualizacja 20.03.2017 10:07)
  • GD
Pędził świadomie, zabił nieumyślnie
Świadome przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym, które skutkowało nieumyślnym spowodowaniem wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Taki zarzut 22-latkowi postawiła krasnostawska prokuratura. W wypadku w Siennicy Różanej zginęła 17-letnia uczennica chełmskiego liceum.

Ekspertyza biegłego z zakresu wypadków drogowych trafiła na biurko prokuratora pod koniec lutego. Po zapoznaniu się z wynikami śledczy postawili kierowcy zarzut.

- Podejrzany nie przyznał się do winy oraz skorzystał z prawa odmowy składania wyjaśnień. Dlatego teraz czekamy na opinię uzupełniającą biegłego. Chcemy wiedzieć, czy pomijając pierwsze ustalenia po wypadku, wyniki ekspertyzy będą inne czy takie same - informuje prokurator Józef Nowosad z Prokuratury Rejonowej w Krasnymstawie.

Dramat rozegrał się 10 grudnia na prostym odcinku drogi w Siennicy Różanej. Około godz. 22 mieszkaniec jednej z sąsiednich miejscowości jechał w kierunku Krasnegostawu. Z pierwszych informacji wynikało, że kierowca potrącił 17-letnią pieszą, gdy przechodziła przez jezdnię.

Tuż po wypadku kierowca audi wyznał śledczym, że najpierw jechał na światłach drogowych i mógł widzieć z daleka postać na chodniku. Gdy z naprzeciwka nadjechał samochód, 22-latek włączył światła mijania. Po wyminięciu się z tym autem, mężczyzna rzekomo zauważył poszkodowaną tuż przed maską, ale nie mógł już zareagować.

Audi potrąciło 17-latkę prawą stroną. Poszkodowana uderzyła głową w przednią szybę. Siła uderzenia była tak wielka, że dziewczynę odrzuciło na kilkadziesiąt metrów. Znacznie dalej znaleziono części jej ciała. Elementy karoserii najprawdopodobniej zadziałały jak gilotyna.

Z pierwszych ustaleń wynikało również, że pojazd zatrzymał się ponad 100 m od miejsca potrącenia. Śladów hamowania nie było. W ekspertyzie wyliczona została prędkość, z jaką jechał kierowca. Dla dobra śledztwa prokurator nie ujawnia szczegółów. Z zarzutu wynika jednak, że z powodu dużej prędkości 22-latek nie był w stanie skutecznie zareagować.

Badanie alkomatem wykazało, że 22-letni mieszkaniec gminy Siennica Różana był trzeźwy. Dodatkowe badania nie wykryły zawartości środków odurzających. Kierowca miał we krwi jedynie kofeinę.

Z sekcji zwłok 17-latki wynika, że jej ciało było bardzo mocno zmasakrowane i częściowo rozczłonkowane. Badania próbek krwi wykazały, że była trzeźwa. Przyczyną zgonu były liczne obrażenia wewnętrzne i przerwanie ośrodkowego układu nerwowego.

- Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w chwili wypadku znajdowała się na drodze naprzeciwko własnego domu. Okoliczności śmiertelnego potrącenia są przedmiotem dalszego postępowania - podsumowuje prokurator Józef Nowosad.

Przypominamy, że o sprawie informowaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

 

Zobacz też: Uwaga na zboczeńca!

GD
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe