Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

PWSZ liczy na budowę fabryki

Działka w pobliżu Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich przeznaczona zostanie pod produkcję i przemysł. Budową fabryki w tym miejscu zainteresowana jest podwarszawska firma związana m.in. z przemysłem motoryzacyjnym.
PWSZ liczy na budowę fabryki

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie zwróciła się do władz gminy Chełm z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego działki, która dotąd była przeznaczona pod usługi.

- Plan zagospodarowania był opracowywany w 2005 roku. W tym czasie było tam ściernisko. Nie było żadnej zabudowy, więc trudno było mówić o jakimś przemyśle. Potrzeby się zmieniają, ten teren się rozwija - mówi wicewójt Lucjan Piotrowski.

- Priorytetem działalności naszej uczelni jest to, aby wpływać na otoczenie nie tylko w obszarze naukowo-dydaktycznym, ale przede wszystkim oddziaływać na nasze środowisko, przez rozwijanie wszelkiej działalności, która będzie stwarzała nowe miejsca pracy w regionie - mówi rektor PWSZ w Chełmie Arkadiusz Tofil. Był on gościem na sesji rady w gminie Chełm.

Laboratoria, które uczelni udało się stworzyć w Depułtyczach Królewskich, dzięki środkom z Programu Rozwoju Polski Wschodniej, dedykowanym na rozwój innowacji i współpracy z przemysłem, pozwoliły na nawiązanie szerokich kontaktów z różnymi firmami, działającymi w kraju i za granicą.

- Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której laboratoria w Depułtyczach Królewskich będą magnesem przyciągającym firmy produkcyjne, lokujące bezpośrednio w naszym sąsiedztwie swoje ośrodki badawczo-rozwojowe, wdrożeniowe czy też zakłady narzędziowe - dodaje Tofil, podkreślając, że przekładałoby się to na miejsca pracy dla studentów i absolwentów chełmskiej uczelni.

Do władz PWSZ zwróciła się podwarszawska firma, wykonująca m.in. zlecenia niemieckich firm motoryzacyjnych. Ma pomysł wybudowania w pobliżu CSI zakładu narzędziowego, prowadzącego produkcję w oparciu o obrabiarki sterowane numerycznie. W tym obszarze laboratoria CSI są odpowiednio przygotowane, a więc są też w stanie wykształcić studentów wręcz pod konkretne zamówienie zakładu. Mimo problemu bezrobocia, w firmach branży przemysłowej brakuje specjalistów. W nowej fabryce zatrudnienie znalazłoby 50 osób. Otwarcie fabryki daje też możliwość realizowania przez uczelnię - tu na miejscu - staży i praktyk. Studentom ułatwi to pisanie prac dyplomowych.

Przeszkodą w realizacji inwestycji są zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego. Radni gminy podjęli więc uchwałę o przystąpieniu do zmian planistycznych. Procedury mogą potrwać co najmniej pół roku. Gdyby nawet firma, o której była mowa na sesji, odstąpiła od swoich planów lub nie zdobyła funduszy na ich realizację, to uczelnia zapowiada, że będzie zabiegała także o innych przedsiębiorców. Podobne fabryki, zakłady narzędziowe, hale powstały wokół lotniska w Rzeszowie. PWSZ chciałaby przenieść przynajmniej namiastkę tego na swój grunt, generując miejsca pracy i rozwój gospodarczy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama