Udany sprawdzian naszych pływaków

32 konkurencje rozegrano podczas Memoriału Henryka Kosakowskiego w Pływaniu, który w dniach 11-12 lutego odbył się w Lublinie. W zawodach bardzo dobry występ zanotowali reprezentanci krasnostawskiego Wodnika oraz chełmskiego Lidera, dla których był to sprawdzian przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski.

W dwudniowej rywalizacji uczestniczyło kilkuset zawodników i zawodniczek reprezentujących 40 klubów z różnych części Polski. Impreza miała charakter międzynarodowy, bo w zmaganiach wystartowali także pływacy z Równego na Ukrainie. W Lublinie nie mogło także zabraknąć przedstawicieli klubów z Chełma i Krasnegostawu. Zarówno Lider, jak i Wodnik wystawiły do zawodów po trzech swoich reprezentantów.

- Każdy z uczestników mógł wybrać sześć konkurencji. W Lublinie najlepiej spośród moich podopiecznych spisała się Anna Terlecka, która poza stylem klasycznym, pływała również kraulem (w stylu dowolnym). W ostatnim czasie, po kontuzji, z którą przez dłuższy czas borykała się zawodniczka, mocno popracowaliśmy nad poprawą pływania kraulem – tłumaczy Andrzej Miciuła, szkoleniowiec Wodnika Krasnystaw.

W Lublinie Terlecka, startująca w kategorii wiekowej 14-15 lat, siedmiokrotnie stawała na podium. Krasnostawianka była druga w wyścigach na 50 i 100 m stylem dowolnym (czasy odpowiednio: 29,36 sek. i 1:04,14 sek.) oraz 50 i 100 m stylem klasycznym (czasy: 35,69 sek. i 1:17,40 sek.), a także trzecia na 200 m stylem klasycznym (2:48,18 sek.). Terlecka sklasyfikowana została także w innej kategorii, 14-17 lat. W dwóch wyścigach: na 50 i 100 m stylem klasycznym (czasy zaliczone z kat. 14-15 lat) zajęła trzecie miejsce na podium.

Trzy medale: jeden srebrny i dwa brązowe wywalczył inny reprezentant Wodnika Norbert Zacharzyński, startujący w kat. 13-14 lat. Zawodnik był drugi w wyścigu na dystansie 200 m stylem zmiennym (czas: 2:24,51 sek.), z kolei w konkurencjach na 100 m stylem motylkowym (1:05,58 sek.) oraz na 400 m stylem zmiennym (5:10,37 sek.) Zacharzyński dopływał do mety jako trzeci.

- Przy odrobinie szczęścia nasz dorobek medalowy mógł być jeszcze bogatszy. Norbert Zacharzyński, który pływał z lekkim przeziębieniem, a także inny nasz zawodnik Paweł Korzeniowski uplasowali się w niektórych wyścigach tuż za podium – dodaje trener Miciuła.

Pięć krążków w memoriale zdobył zawodnik chełmskiego Lidera Patryk Janiczuk (kat. 15-16 lat). Najlepiej podopiecznemu Mariusza Raćkowicza poszło w konkurencji na 100 m stylem dowolnym. Z czasem 55,24 sek. chełmianin wywalczył srebrny medal. W tej samej konkurencji, ale w kategorii 15-18 lat Janiczuk został sklasyfikowany na trzecim miejscu. Również w pozostałych wyścigach: na 50 m stylem dowolnym (25,76 sek.), 50 m stylem motylkowym (27,26 sek.) i 200 m stylem dowolnym (2:04,43 sek.) chełmski zawodnik uplasował się na trzeciej lokacie.

- W zawodach startowali jeszcze Patryk Półtorak i Julia Nadolska, ale nie zdobyli żadnego medalu – mówi trener Lidera Chełm Mariusz Raćkowicz.

Memoriał w Lublinie - zarówno dla pływaków Wodnika, jak i Lidera - był sprawdzianem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski Juniorów w Pływaniu, które w dniach 3-5 marca odbędą się w Ostrowcu Świętokrzyskim.