Kolejne zaostrzenie przepisów

  • 23.01.2017, 06:00
  • OH
Kolejne zaostrzenie przepisów
Surowsze kary dla kierowców popełniających przestępstwa drogowe pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. To tylko jedna ze zmian zaakceptowanych przez rząd.

Nowelizacja kodeksów karnego i wykroczeń zakłada podwyższenie kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, którego następstwem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby. Aktualnie grozi za to od 9 miesięcy do 8 lat więzienia, a orzeczone kary poniżej roku pozbawienia wolności z reguły są przez sądy zawieszane. Ministerstwo sprawiedliwości proponuje podnieść dolną granicę do 2 lat i zastrzec dla tego przestępstwa bezwzględne pozbawienie wolności.

Zmiany dotyczą również niedostosowania się do polecenia zatrzymania pojazdu przez funkcjonariusza uprawnionego do kontroli ruchu drogowego wydawanego przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Projekt zaostrza karę do 5 lat więzienia. Obecnie grozi za to 5 tys. zł grzywny lub 30-dniowy areszt, oczywiście o ile kierowca nie naraził konkretnej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, nie doprowadził do wypadku, bezpośredniego zagrożenia katastrofą, czyli popełnił tylko wykroczenie.

Surowiej traktowani będą również piraci drogowi, którym zostało zabrane prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Jeśli mimo czasowego zakazu kierowca zostanie przyłapany za kierownicą, sądy będą mogły orzekać zakaz prowadzenia pojazdów nawet na kilka lat.

Więcej czasu na ściganie

Zgodnie z aktualnymi przepisami wykroczenie przedawnia się po roku, chyba że w tym czasie uprawnione do tego służby rozpoczną postępowanie. Wówczas termin wydłuża się o kolejny rok, ale od momentu popełnienia czynu, a nie wszczęcia postępowania.

Przepisy mają dać więcej czasu organom ścigania. Jeśli kierowca przez rok od popełnienia wykroczenia nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, uniknie kary. Jednak wszczęcie postępowania przed upływem roku przesunie granicę przedawnienia do trzech lat od momentu popełnienia wykroczenia.

OH
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe