Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Muzeum we Włodawie zaprasza

Stan wojenny na zdjęciach i nie tylko
Muzeum we Włodawie zaprasza

Do 15 stycznia we włodawskim muzeum oglądać można wystawę zatytułowaną "Czas apokalipsy. Stan wojenny 1981-1983".

Ekspozycja składa się z archiwalnych ilustracji oraz pamiątek z czasów stanu wojennego i PRL-u ze zbiorów Norberta Wojciechowskiego i Mieczysława Tokarskiego.

Wystawa przedstawia jeden z tragicznych okresów z najnowszej historii Polski. Wydarzenia dotyczące stanu wojennego zostały pokazane chronologicznie za pomocą fotografii z archiwum IPN-u. Ich zbiorowym bohaterem jest społeczeństwo polskie z początku lat 80-tych.

"Anioły anioła"

To tytuł wystawy prac pochodzącego z Zaświatycz artysty Henryka Patejuka. Jest to szczególna wystawa wspominająca nie tylko jego twórczość, ale również wybitną osobowość twórcy. Artysta zmarł w lipcu 2016 r.

Anioły były podobno jednym z jego ulubionych tematów. Jak sam tłumaczył: "jego prace związane są z wspomnieniami z dzieciństwa, pierwszą modlitwą "Aniele, stróżu mój", obrazkami z aniołami strzegącymi dzieci przed niebezpieczeństwami, wiarą w to, że każdy z nas ma co najmniej jednego opiekuńczego ducha - anioła. Anioły wzięły się z opowiadań babć i dziadków, przeróżnych historii prawdziwych i niestworzonych, opowieści, w których świat realny mieszał się z bajkowym..."

Wystawa gości we włodawskim muzeum do 8 lutego.

"Dzieci Eretz Israel"

To tytuł wystawy fotografii Agnieszki Traczewskiej. Ekspozycja dostępna we Włodawie do końca stycznia.

Traczewska jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, teatrologiem, producentką filmów dokumentalnych, twórczynią Studia Filmowego Largo. Od kilku lat, ze swym aparatem fotograficznym towarzyszy Chasydom przybywającym ze świata do Polski – na groby dawnych Cadyków, jak również portretuje ich w różnych częściach świata.

Wystawa pokazuje hermetyczny świat ortodoksyjnych mieszkańców jerozolimskiej dzielnicy Mea Szarim, Beit Szemesz, Merony i Bnei..

Pomimo wrogości wobec fotografów, Agnieszce Traczewskiej – młodej Polce z Krakowa – udało się zaskarbić przychylność wielu chasydzkich rodzin i za pomocą zdjęć uwiecznić ich codzienne życie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama