Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Mowa ciała w biznesie. Ekspert radzi.

Czy można poznać kłamstwo po mowie ciała? Czy można obronić się przed manipulacją? Wyobraź sobie, że tak. Większość z nas wierzy bardziej zachowaniu drugiego człowieka niż jego słowom. Zakładamy bowiem, że każdy potrafi kłamać. A w biznesie i polityce to nawet na 100%.
Mowa ciała w biznesie. Ekspert radzi.

Już niedługo, bo 16 stycznia w Hotelu „Kozak” będę miał zaszczyt poprowadzić szkolenie na temat mowy ciała w biznesie i w pracy. Uczestnicy dowiedzą się na przykład co oznaczają wszystkie gesty, mimiki i pozy, które zaprezentowałem na przedstawionym obok zdjęciu. Dziś podpowiem tylko, jak odczytać gesty wykonane przez obie panie.

 

Gest karania się za kłamstwo

Gest wykonywany przez panią stojąca jako druga od prawej (dla ułatwienia oznaczyłem ją niebieską strzałką) jest stosowany wtedy, kiedy jesteśmy na siebie źli, że okłamaliśmy kogoś bliskiego, pracodawcę, czy Klienta. Stosujemy go dlatego, że nie lubimy lub nie chcemy kłamać.

Gestem tym karzemy się za złe zachowanie. Pierwotnie, gest ten polegał na silnym uderzeniu w kark i przejechaniu dłonią wzdłuż szyi. Dziś nie stosujemy w biznesie, w pracy i w relacjach towarzyskich silnych gestów. Nie robimy tego szczególnie wtedy, kiedy zależy nam zaprezentowaniu się jako osoba opanowana, pewna siebie, wiarygodna. Mówiąc w skrócie jako ekspert i człowiek godny zaufania. Wtedy nasze gesty również są opanowane. Jednak także wówczas zdarza się nam delikatnie uderzyć się dłonią w szyję od tyłu i przejechać nią w dół. Jednak zachowanie to jest bardziej stonowane. Ukrywane.

Gest zastanawiania się.

Pani oznaczona na zdjęciu czerwoną strzałką (pozycja skrajnie po lewej stronie) wykonuje klasyczny i łatwo wyłapywany gest zastanawiania się. Jednak zachowanie to występuje bardzo rzadko w tak spektakularnej, pełnej formie. Jest to efekt po części ukrywania swoich emocji i myśli w środowisku biznesu i polityki, po części skutek dbałości o wygląd. W obu przypadkach zarówno mężczyźni jak i kobiety stosują zachowania tzw. „szczątkowe” czyli gesty minimalistyczne, ukrywające prawdziwe emocje i pełne znaczenie tego ruchu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama