Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Bank Spółdzielczy

Zdrowy jak ziemniak

Zdrowy jak ziemniak

Niepozorne i pospolite, a kryją w sobie wiele witamin, minerałów i dobrych dla naszych organizmów właściwości. Co szczególnego może mieć w sobie taki zwykły ziemniak?

 

  • Ziemniaki to bogate źródło potasu, który odpowiada, m.in. za prawidłowe ciśnienie krwi i odpowiedni poziom napięcia wszystkich mięśni.
  • Ziemniaki zawierają też m.in. działające na układ nerwowy sód, magnez i witaminy z grupy B, a także żelazo, kwas foliowy czy wapń. Ich regularne spożywanie pomaga więc uzupełniać wszelkie niedobory minerałów w organizmie.
  • Osoby cierpiące na kamicę nerkową, zapalenie nerek czy żółciową powinny rozważyć stosowanie diety kartoflanej, która korzystnie wpływa na układ trawienny i moczowy.
  • Okłady z gotowanych, ciepłych ziemniaków w medycynie naturalnej wykorzystywane są do łagodzenia infekcji układu oddechowego, ale też bólu stawów, stłuczeń czy artretyzmu.
  • Na różne stany zapalne skóry zaleca się kąpiele w krochmalu.

 

Warto wiedzieć!

Ziemniaki zawierają dużo węglowodanów (skrobi), to same w same tuczące nie są - dopiero połączone z tłuszczem sprzyjają przybieraniu na wadze. Dzięki zawartości błonnika są bardzo lekkostrawne.

 

Uwaga!

Uważać należy także na to, czy ziemniaki, które spożywamy, nie są zazielenione i nie kiełkują (co zdarza się wiosną). Oznacza to, że zawierają one w bulwach szkodliwą dla organizmu solaninę. Powodować ona może senność i migreny, ale w większych dawkach zatrucie pokarmowe.

 

Czy wiesz, że?

  • Do Polski sadzonki ziemniaka przywiózł dla swojej ukochanej Marysieńki sam król Jan III Sobieski. Otrzymał je w prezencie od cesarza austriackiego Leopolda I w podzięce za odsiecz wiedeńską. Jednak królowa bardziej niż w bulwach gustowała w kwiatach ziemniaka, którymi przyozdabiała swój strój.
  •  Kościół niechętnie przyjmował ofiary z tego warzywa. Księża od kartofli woleli dostawać pszenicę i mąkę. Dopiero gdy zaczęto z ziemniaków wyrabiać skrobię i alkohol, powierzchnia jego upraw zaczęła się zwiększać.
  • Ziemniaki można hodować także na Marsie! Eksperyment przeprowadzony przez Międzynarodowe Centrum Ziemniaków (CIP) w Limie i NASA udowodnił, że ziemniaki świetnie radzą sobie w nawet w ekstremalnie niekorzystnych warunkach kosmicznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama