Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Chełm w antykościelnej kampanii

Fundacja Wolność od Religii rozpoczęła kampanię społeczną, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem łamania konstytucyjnej zasady rozdziału Kościoła od państwa oraz przedkładania spraw kościelnych nad prawa i wolności obywatelskie. Jeden z takich billboardów pojawił się w Chełmie.
Chełm w antykościelnej kampanii

Kampanię "Polska państwem wyznaniowym?" organizuje Fundacja Wolność od Religii, której misją jest ochrona praw mniejszości bezwyznaniowej oraz promocja konstytucyjnej zasady rozdziału Kościoła i państwa. W związku z coraz częściej napływającymi do fundacji skargami opisującymi nadużycia w tych obszarach, kampania ma przestrzegać przed postępującą klerykalizacją. Jej przejawem jest m.in. wprowadzanie do systemu prawnego rozwiązań opartych o dogmaty religijne sprzeczne z wiedzą naukową, jak i z prawami obywatelskimi przestrzeganymi w Unii Europejskiej.

– Z przerażeniem obserwujemy postępującą klerykalizację Polski, której najbardziej wyrazistym przykładem jest fakt, że państwo otwarcie prowadzi misję chrystianizacyjną. Łamana jest przy tym Konstytucja, która nakazuje wszelkim organom władzy centralnej i samorządowej oraz instytucjom publicznym: urzędom, szkołom, szpitalom, wojsku i policji, zachowywać bezstronność światopoglądową. Nie jest przestrzegany art. 10 Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, który mówi, że Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań. Sejm coraz częściej uchwala prawo pisane pod dyktando polskich biskupów oraz osób o fundamentalistycznych przekonaniach. Jako organizacja pozarządowa, której zadaniem jest ochrona praw osób bezwyznaniowych, jesteśmy zobowiązani głośno mówić o tym, że część działań prowadzonych przez administrację państwową oraz władze samorządowe jest w tym obszarze niezgodna z prawem – mówi Dorota Wójcik, prezeska zarządu Fundacji Wolność od Religii.

Jak wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna, 63 proc. badanych uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki. Ponad 70 proc. badanych sprzeciwia się agitacji politycznej prowadzonej podczas kazań. Połowa optuje za nauczaniem religii w salach katechetycznych, a 65 proc. jest przeciwnych pomysłowi MEN, żeby katecheci mogli być wychowawcami klas.

– Opowiadamy się za rozdziałem Kościoła od państwa. Tylko świeckie państwo, w którym szanuje się prawa tak wierzących, jak i niewierzących, jest państwem prawdziwie demokratycznym. Państwem, które stoi na straży wolności obywatelskich. Państwem, w którym politycy i urzędnicy, powstrzymują się od publicznego okazywania swoich sympatii albo dezaprobaty wobec jakiegokolwiek światopoglądu. Państwem, w którym prawo stanowione jest z poszanowaniem każdego obywatela, na podstawie wartości uniwersalnych. Widzimy, że coraz więcej katolików podziela ten pogląd i podobnie jak niewierzący, z niepokojem obserwują, że mamy w przestrzeni publicznej coraz więcej praktyk charakterystycznych dla państwa wyznaniowego – podsumowuje Dorota Wójcik.

W październiku billboardy z hasłami kampanii pojawiły się w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce, również w Chełmie. Afisz znajduje się w pobliżu ronda przy Kamenie. Kampanię, jak podkreślają jej organizatorzy, można wesprzeć, wpłacając dowolną kwotę w ramach akcji crowdfundingowej na zrzutce.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama