Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Gm. Izbica: Droga do kosmosu wiedzie przez Izbicę

Właściciel i spawacze z Usługowego Zakładu Budowlano-Instalacyjnego w Izbicy będą mieli wkład w projekt Euclid, realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wyprodukowali platformę startową dla satelity, która za dwa lata zostanie wystrzelona w kosmos z misją badania ciemnej materii i energii.
Gm. Izbica: Droga do kosmosu wiedzie przez Izbicę

Firma UZBI powstała w 1991 roku. Założycielem był Tadeusz Szwajewski, który zawiesił działalność firmy w latach 2003-2012. W tym okresie był dyrektorem w Zakładach Remontowych Energetyki w Lublinie.

- Po zmianach organizacyjnych w ZRE, postanowiłem wznowić działalność Usługowego Zakładu Budowlano-Instalacyjnego. Zatrudniłem kilkunastu pracowników, którzy tworzyli oddział w Zamościu. Dwa lata temu przenieśliśmy się stamtąd do Izbicy, gdzie kupiłem obiekty po byłym Herbapolu. To właśnie tutaj powstało 6 elementów platformy startowej projektu Euclid - opowiada Tadeusz Szwajewski.

Zakład z Izbicy specjalizuje się w wytwarzaniu elementów ciśnieniowych do kotłów energetycznych o mocy powyżej 50 megawat. Pracownicy mają szeroką gamę uprawnień spawalniczych, która w skrócie przekłada się na wysoką jakość spoin. To właśnie przykuło uwagę firmy SENER Polska, która po długiej procedurze przetargowej zdecydowała się powierzyć im kontrakt na wykonanie platformy startowej dla sondy Euclid.

- Przedtem jednak przeszliśmy wiele audytów i wizyt kontrolnych. Moi pracownicy mieli jednak doświadczenie w realizacji projektów na tzw. parametry nadkrytyczne. W przeszłości wyprodukowaliśmy kocioł do elektrowni w Bełchatowie o wadze 3400 ton, w których było 72 tys. spoin. To na pewno musiało zrobić wrażenie - mówi właściciel Usługowego Zakładu Budowlano-Instalacyjnego w Izbicy.

Wyprodukowanie platformy startowej trwało około 12 miesięcy i zostało ukończone jesienią ubiegłego roku. Tadeusz Szwajewski mówi, że wszystkie prace wymagały kosmicznej precyzji i zastosowania wysokiej jakości materiałów.

- Najbardziej dały nam popalić tzw. skurcze spawalnicze. Cała platforma składa się z 6 części. W każdej trzeba było połączyć w całość kilkadziesiąt elementów z różnych rodzajów metali. Następnie zastosowaliśmy wibracyjne odprężanie spoin, aby zwiększyć odporność na odkształcenia - wyjaśnia.

Projekt Euclid to misja realizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jej celem jest badanie ciemnej materii i energii, próba zrozumienia ewolucji i tempa rozszerzania się wszechświata oraz dostarczenie danych naukowych niezbędnych do weryfikacji najnowszych teorii astrofizycznych związanych z tymi zagadnieniami.

Sonda będzie ważyć ok. 2300 kg, mierzyć 4,5x3,1 m i składać się z dwóch komponentów: modułu serwisowego oraz platformy mieszczącej teleskop i aparaturę badawczą. Satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w Gujanie Francuskiej pod koniec 2020 roku.

Euclid przez sześć lat będzie mierzyć kształty i mapować w 3D ponad 2 miliardy galaktyk. Na pokładzie sondy znajdą się dwa główne instrumenty badawcze służące pomiarom w świetle widzialnym oraz spektrometrii i fotometrii w bliskiej podczerwieni. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czytelnik 18.03.2019 20:15
PRIMA APRILIS przed 1 KWIETNIA

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama