Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Gm. Dubienka: Niespodzianka z masztem

W Dubience na ulicy Sokole rozpoczęła się budowa masztu telefonii komórkowej. Zaskoczeni mieszkańcy pytają, jak do tego doszło, że nic wcześniej nie wiedzieli o tej inwestycji.
Gm. Dubienka: Niespodzianka z masztem

- Pytałem przed rokiem o ten maszt w urzędzie gminy. Potem się jeszcze przypominałem. Zapewniono mnie, że nic jeszcze nie wiadomo. I tak było aż do momentu, gdy koparka wjechała na działkę i zaczęła pracę - opowiada jeden z mieszkańców.

Zarówno on, jak i jego sąsiedzi, są zaniepokojeni inwestycją.

- Nie od dziś wiadomo, że fale radiowe nie są najlepsze dla zdrowia. Czy mieszkańcy nie mają już nic do powiedzenia i nie mogą tego zablokować? - docieka mężczyzna.

Jak się okazuje, wójt gminy Dubienka wiedział o planowanej budowie masztu, a nawet wydawał opinie w tej sprawie. Jednak decyzja należała do starosty chełmskiego. Procedury toczyły się w wydziale architektury i budownictwa. Inwestor posiada pozwolenie na stację bazową telefonii komórkowej.

- Na tym maszcie będą zamontowane anteny radiowe, które posiadają znikome oddziaływanie na środowisko. Służą do wysyłania sygnału i łączą się z podobnymi antenami, znajdującymi się w pobliżu - wyjaśnia Joanna Sawa-Wójcik, dyrektor wydziału architektury i budownictwa w chełmskim starostwie powiatowym.

Gdyby na maszcie miały być umieszczone anteny sektorowe, niezbędne byłoby przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko i uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wówczas mieszkańcy byliby o tym zawiadomieni i mogliby składać swoje uwagi i zastrzeżenia do projektu. W przypadku anten radiowych nie jest to konieczne. Nie muszą być nawet zawiadomieni o zamierzeniach inwestora.

- Planowana inwestycja zlokalizowana jest w całości na jednej działce. Nie mieliśmy żadnych podstaw prawnych, by o niej zawiadamiać mieszkańców. Były jednak prowadzone uzgodnienia m.in. z Wodami Polskim i z gminą - dodaje Sawa-Wójcik.

Jak nam wyjaśniono, mieszkańcy ulicy Sokole, a nawet właściciele najbliższych działek, nie są w tej sprawie stronami. Decyzja ws. pozwolenia na budowę masztu była wydana w czerwcu, a więc jest już prawomocna. Stroną był jedynie inwestor.

Maszt budowany jest w odległości ok. 180 metrów od drogi, a na przestrzeni 120 metrów nie ma żadnych zabudowań.

- W mojej opinii mieszkańcy nie mają się czego obawiać, ten rodzaj anten nie jest szkodliwy dla zdrowia. Wszystkie normy w tym przypadku zostały spełnione - dodaje dyrektorka wydziału.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama