Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Urszulin: Mundurowi przekopywali Urszulin

Wyposażeni w wykrywacze metalu, wiertła i szpadle przeczesywali tereny gminy Urszulin. W grupie poszukiwawczej byli żołnierze, funkcjonariusze straży granicznej i archeolodzy z Instytutu Pamięci Narodowej.
Gm. Urszulin: Mundurowi przekopywali Urszulin

Spore zainteresowanie wśród mieszkańców Urszulina wzbudziły ekipy umundurowanych mężczyzn penetrujących ich gminę. Byli to wykładowcy i około 20-osobowa grupa podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, a także archeolodzy z IPN i funkcjonariusze NOSG. Wicestarosta włodawski Adam Panasiuk wyjawia, że to pierwszy etap prac poszukiwawczych mogił żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Do dzisiaj jest wiele niejasności na temat strat polskich w bitwie pod Wytycznem, do jakiej doszło 1 października 1939 roku, oraz miejsca pochówku zabitych.

- Poległych złożono w mogile, którą upamiętnia Kopiec Chwały Żołnierskiej KOP, ale dotychczas nikt nie zadał sobie trudu, aby ocenić straty i zlokalizować miejsca pochówku zamordowanych w niewoli. Szacujemy, że taki los spotkał kilkudziesięciu żołnierzy. Ponadto mało wiemy o końcowej fazie bitwy pod Wielkim Łanem, gdzie starła się tylna straż KOP z żołnierzami radzieckimi, którzy rzucili się w pogoń za wycofującymi się żołnierzami. Straty korpusu też były duże. Świadczą o tym kości często wyorywane podczas prac rolnych. Od kilku lat staram się o tym głośno mówić. Sprawa wreszcie ruszyła dzięki płk. Józefowi Ledzianowskiemu, dziekanowi Wydziału Zarządzania AWL – tłumaczy Panasiuk.

Ekipy nie tylko przeszukują teren. Zbierane są także relacji świadków, wertowane dokumenty z powojennych ekshumacji.

- Podejrzewa się, że ekshumacje prowadzone w latach 40., których skali jeszcze nie ustalono, miały na celu zatarcie śladu po mordach dokonanych na polskich żołnierzach – dodaje wicestarosta. - Grupę poszukiwawczą odwiedził z kamerą Adam Sikorski, nagrywając odcinek programu "Było, nie minęło".

Kolejne poszukiwania odbędą się w przyszłym roku. Panasiuk ma nadzieje, że uda się wtedy odnaleźć miejsca ewentualnych ekshumacji. - Często słyszę od ludzi, żebym odpuścił, żebym dał spokój zmarłym, ale jestem przekonany, że należy im się godny pochówek, krzyż lub tabliczka informacyjna. Jesteśmy to winni tym wszystkim, którzy przelali krew, byśmy mogli żyć w wolnym kraju – wyjaśnia Adam Panasiuk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama