Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Wspomnienie po Bindudze

Na 1 września planowane są uroczystości wmurowania pamiątkowej tablicy wspominającej mieszkańców Bindugi oraz mieszkańców Dubienki, zaangażowanych w pomoc Wołyniakom podczas II wojny światowej. Wydarzenie zorganizowali potomkowie tamtych rodzin.
Wspomnienie po Bindudze

- O godz. 12 rozpocznie się msza św. w kościele parafialnym w Dubience. W programie  m.in. wystąpienie Zbigniewa Lubaszewskiego, który jest autorem okolicznościowego folderu. W wydawnictwie znajduje się zdjęcie obrazu Matki Bożej Anielskiej z Bindugi, krótka historia miejscowości, a także fotografia z lat 30. ubiegłego wieku i zdjęcie obrazu Juliana Bajkiewicza "Odpust w Bindudze", przedstawiający wydarzenie z 2 sierpnia 1939 roku - opowiada inicjatorka uroczystości Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk.

Tablica znajdować się będzie w kaplicy bocznej pw. Miłosierdzia Bożego kościoła parafialnego w Dubience. Tam też znajduje się cudownie ocalony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który zdobił zniszczony kościół w Bindudze. Początkowo tablica miał znajdować się gdzieś na terenie parafii, ale proboszcz Piotr Ciećkiewicz zdecydował, że boczna nawa kościoła będzie najlepszym miejscem.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni księdzu za ofiarowaną pomoc, zaangażowanie i otwartość.  Chcieliśmy w ten sposób jako potomkowie rodzin z Bindugi uhonorować tych, którzy zginęli, ale przede wszystkim mieszkańców Dubienki, dzięki którym wielu z naszych przodków ocaliło życie - mówi Bajkiewicz-Kaliszczuk, której rodzina również pochodzi z tej niewielkiej miejscowości na Wołyniu. - Sami ufundowaliśmy tę tablicę i zorganizowaliśmy całą uroczystość. Dla wielu osób będzie to bardzo ważny dzień w ich życiu. Wiem, że do Dubienki przyjedzie mnóstwo osób z Polski związanych z Bindugą. 

Następnego dnia potomkowie rodzin z Bindugi pojadą na Ukrainę do miejsca, gdzie niegdyś znajdowała się wieś znana z opowieści przodków. Wyjazd organizuje Regina Aftoniuk. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama