Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Majdany witają turystów

"Wojsławickim wąwozem" w Starym Majdanie i "Przy szurze" w Majdanie Ostrowskim, to nazwy ścieżek edukacyjnych, które niedawno otwarto dla turystów. Powstały w urokliwych częściach gminy Wojsławice.
Majdany witają turystów

Ścieżka " Wojsławickim wąwozem" biegnie przez ponad dwukilometrowy odcinek lasu, na którym usytuowane zostały tablice tematyczne dotyczące źródeł, wąwozów, zwierzyny leśnej, drzewostanu oraz roślin leśnych. Rozpoczyna się od naturalnego źródła wody, które wypływa ze zbocza lasu. Na jej terenie ustawiono stoły i ławki. Po zakończeniu zwiedzania turyści mają możliwość odpoczynku w zadaszonej wiacie, z miejscem na ognisko i grilla.

Pierwsza zorganizowana grupa zwiedzających nową ścieżkę liczyła ponad 50 osób, a pierwszym oprowadzającym i opowiadającym o walorach krajobrazu był Mateusz Kliszcz, leśniczy Leśnictwa Wojsławice.

- Ścieżka edukacyjna w Starym Majdanie  to miejsce wyjątkowe z wielu względów. Warunki środowiskowe sprzyjają występowaniu wielu gatunków ze świata roślin i zwierząt, a lessowe wąwozy swoim pięknem zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów – podkreśla Kliszcz.

Druga ścieżka o nazwie "Przy szurze" powstała w Majdanie Ostrowskim. Ma długość około 0,8 km. Usytuowana została w sąsiedztwie powstającego w budynku byłej szkoły Ośrodka Trzech Kultur. Otacza ją starodrzew. Znajdują się tam także tablice edukacyjne, a wkrótce będzie w pobliżu wyznaczony teren zielony do zabaw i gier sportowych.

Na realizację tego projektu gmina pozyskała dotacje z WFOŚiGW w Lublinie w wysokości 17 tysięcy złotych. Jest to pierwszy krok w realizacji dużego projektu "Szlak Wojsławickich Źródeł i Wąwozów".

- Nowe atrakcje turystyczne w połączeniu z już istniejącą krynicą i studnią w Rozięcinie, krynicą w Hucie, Kocim Dołku i izbą ludową w Majdanie Ostrowskim oraz zabytkami trzech kultur, jakimi są kościół rzymskokatolicki, cerkiew prawosławna i synagoga żydowska, a także zabytkowym układem ulicy Rynek powoduje, że gmina Wojsławice staje się ważnym ośrodkiem na mapie turystycznej województwa lubelskiego i kraju - podkreśla Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama