Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Chełm: Festiwal Singera trafił wreszcie do Chełma

Ośrodek Brama Grodzka -Teatr NN organizuje kolejną edycję Festiwalu Śladami Singera. Artystyczno-edukacyjną podróż po regionie twórcy wydarzenia rozpoczną w Chełmie. Program dwudniowego chełmskiego przystanku jest niezwykle interesujący.
Chełm: Festiwal Singera trafił wreszcie do Chełma

Przewodnikiem po "dawnej" Lubelszczyźnie będzie najbardziej znana z postaci singerowskich – Jasza Mazur, główny bohater "Sztukmistrza z Lublina". To on poprowadzi trupę artystów w trasę festiwalową, na którą składają się miejscowości znane z opowiadań Singera.

- W trakcie pierwszej trasy festiwalowej w 2011 roku odwiedziliśmy cztery miejscowości: Tyszowce, Józefów, Szczebrzeszyn i Biłgoraj. Z każdą następną edycją docieraliśmy do kolejnych miejsc, by odkrywać tajemnice dawnych sztetł i przybliżać wielokulturowość regionu. W tegorocznej ósmej edycji mamy już dwanaście miejscowości - mówi dyrektor festiwalu Witold Dąbrowski. - Idea jest dosyć prosta. Siedem lat temu wpadliśmy na pomysł, aby jeździć po Lubelszczyźnie, o której pisał noblista Singer, po to, aby przypominać jego literaturę, dawnych żydowskich mieszkańców odwiedzanych miasteczek, ale nie w formie apeli, a raczej pokazów. Chcemy to robić dzięki muzyce, teatrowi, cyrkowi...

Festiwal w każdej miejscowości, w Chełmie także, będzie trwał po dwa dni. Odbędzie się w połowie lipca. W programie pierwszego dnia jest m.in. gra miejska - spacer po miejscach szczególnych dla Chełma. Obejrzymy też spektakl w wykonaniu izraelskiego aktora, który pokaże nam swoją interpretację opowiadania Singera o Gimplu Głupku. Będzie pokaz filmu zrobionego przez Sławomira Grinbergadotyczący Jana Karskiego. Pokazywanie takich wyjątkowych postaci ma swój głęboki sens.

Do Chełma zjadą się performersi, przygotowane zostaną wystawy, nasze miasto odwiedzi kilkunastoosobowa grupa artystów z całego świata. Podczas drugiego dnia festiwalu obejrzymy m.in. spektakl uliczny, w którym połączą się ze sobą cyrk, muzyka, taniec, fireshow i teatr. Tego dnia noc będziemy witać wspólnie na placu Łuczkowskiego.

- Partnerem wydarzenia jest Chełmski Dom Kultury. W każdej miejscowości taki partner jest. Wierzę, że efekty tej współpracy będą interesujące - mówi Dąbrowski.

Izaak Baszewis  Singer - pisarz tworzący w języku jidysz. Szczególnie ważne w jego twórczości były krótkie opowiadania. Był również autorem krótkich form dla dzieci. Proza Singera jest tłumaczona na wiele języków i czytana przez kolejne pokolenia. Baszewis Singer był laureatem prestiżowych nagród oraz doktoratów honoris causa w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, Francji oraz Izraelu, a w 1978 r. otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Na podstawie jego utworów powstało kilka filmów fabularnych. Niektóre trafiły też na deski teatrów. Singer zmarł na Florydzie w 1991 roku.


Najczęściej czytane:

Samochód przejechał po ręce rowerzysty [CZYTAJ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama