Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Zdrowie: Opalanie nie jest zdrowe

Wylegiwanie się na plaży, zwłaszcza podczas największych upałów, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Najgroźniejsze i coraz częściej spotykane to nowotwory skóry. Równie szkodliwe jest prażenie się w solarium.
Zdrowie: Opalanie nie jest zdrowe

Nie bez powodu nasze babcie zasłaniały twarze parasolkami i kapeluszami. Nie chodziło wyłącznie o koloryt skóry wynikający ze statusu społecznego: szlachetnie urodzone były bladolice, a ogorzałe wyłącznie chłopki. Dzisiaj opalenizna jest powodem do dumy, zwłaszcza ta przywieziona z egzotycznych podróży, na które stać dobrze sytuowanych. Jedno się tylko nie zmieniło - skutki przypiekania twarzy i ciała. Nadmierne opalanie powoduje wysyp piegów i zmarszczek, skóra szybciej się starzeje. Promienie UVB powodują rumień (oparzenie), a także ubytki kwasu hialuronowego w skórze. Natomiast promienie UVA docierają do skóry właściwej i tam niszczą włókna kolagenu i elastyny, co skutkuje spadkiem jędrności skóry. Promienie odpowiedzialne są za zmasowany atak wolnych rodników na skórę, a w konsekwencji uszkodzenia DNA. Pod ich wpływem skóra staje się szorstka i rogowacieje.

Kto nie może się opalać?

Na długotrwałe działanie promieni słonecznych kategorycznie nie powinny wystawiać się osoby cierpiące na: bielactwo, uczulenie na słońce, nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe, stany zapalne skóry, choroby serca, układu krążenia, choroby nerek, tarczycy, epilepsję.

Przeciwwskazaniem do opalania są też liczne przebarwienia,znamiona barwnikowe, niezagojone tatuażei duże rany, niedawna operacja. Słońca powinny unikać kobiety w ciąży, karmiące piersią lub podczas miesiączki.

Żeby uniknąć przebarwień skóry...

Opalanie może spowodować przebarwienia na skórze. Nie uchroni nas przed tym nawet stosowanie kremu z wysokim filtrem. Bezapelacyjnie nie wolno wystawiać się na działanie promieni słonecznych po wykonaniu niektórych zabiegów kosmetycznych. Najlepiej w ogóle nie wykonywać ich w lecie, a przełożyć na porę jesienno-zimową. Mowa tutaj o zabiegach z wykorzystaniem kwasów AHA i BHA, kuracjach wybielających, depilacji laserowej.

Przed wyjściem na plażę nie pryskaj skóry perfumami ani wodami toaletowymi, ponieważ zawarte w nich składniki mogą powodować niepożądane skutki. Działanie fotouczulające mają np. piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy i bergamotowy.

Zgubne solaria

Łóżka opalające znalazły się w pierwszej grupie substancji rakotwórczych, obok tytoniu i azbestu ogłosiły Światowa Organizacja Zdrowia i Międzynarodowa Agencja Badania Raka. Jak mówią naukowcy, opalanie w solarium sprzyja powstawaniu czerniaka. To dziś nowotwór numer jeden wśród kobiet poniżej 30. roku życia. Potrafi on umiejscowić się w dość nietypowych miejscach, na przykład na pośladkach. Mimo licznych ostrzeżeń, amatorów podkręcania opalenizny na łóżkach nie ubywa.


Podobne tematy:

Borelioza - zbadaj się [SPRAWDŹ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama