Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rekord pobity

Społeczność Medycznego Studium Zawodowego im. Władysławy Szoc w Chełmie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Chełmie włączyła się 17 października w bicie rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Rekord pobity

Głównym organizatorem akcji jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach realizacji Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować". W sumie w próbie bicia rekordu wzięło udział ponad 85 tys. osób w całej Polsce, z ponad ośmiuset różnych instytucji. Wszystko wskazuje na to, że udało się pobić rekord.

W Medykach resuscytację na 12 fantomach prowadziło 80 uczniów i pracowników szkoły.

Nad poprawnością wykonywania resuscytacji czuwali instruktorzy - nauczyciele z uprawnieniami do nauczania pierwszej pomocy. Obserwatorami wydarzenia, niezależnymi świadkami i stewardami czuwającymi nad regulaminowym przebiegiem wydarzenia byli ratownicy medyczni - absolwenci szkoły – informują szkolni organizatorzy tego przedsięwzięcia.

Dotychczasowy rekord w tej kategorii wynosił 11 840 osób.

- Wszyscy zainteresowani mogli doświadczyć adrenaliny związanej z prowadzeniem działań ratowniczych – dodają uczestnicy.

W akcji wzięło udział również 214 uczniów ZSO nr 8 w Chełmie, z klas IV-VI, którzy wykonali resuscytację 329 razy.

– Przed rozpoczęciem resuscytacji certyfikowani instruktorzy przeprowadzili instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program "Ratujemy i Uczymy Ratować" polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym – mówią z kolei organizatorzy tej akcji w ZSO nr 8.

Bicie rekordu w tej dziedzinie było organizowane po raz czwarty, a termin był nieprzypadkowy, bowiem 16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama