Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm: Co skrywa studnia na Górce? [VIDEO]

Na terenie parku przy bazylice NNMP w Chełmie trwały specjalistyczne ćwiczenia strażaków, połączone z badaniami naukowymi archeologów. Ekipa mundurowych zeszła do zabytkowej kamiennej studni, aby pobrać próbki pozwalające określić jej wiek.
Chełm: Co skrywa studnia na Górce? [VIDEO]

Teraz odnalezionymi elementami zajmą się specjaliści z polskich uczelni i być może uda się wyjaśnić tajemnicę powstania tego miejsca.

- Studnia była sprawdzana wielokrotnie, ale dotąd nie ustalono jej chronologii - powiedziała nam Teresa Mazurek, archeolog z Muzeum Ziemi Chełmskiej. - Strażacy pomogli nam pobrać próbki zapraw murarskich z cembrowiny oraz drewna z podwaliny. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to ustalić jej wiek. Jest możliwe, że studnia pochodzi z czasów księcia Daniela. Sugerowałby to zapis z kroniki halicko-wołyńskiej, mówiący o ok. 60-metrowej studni. Zdania badaczy są w tej kwestii podzielone, więc być może próbki pozwolą nam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Badaczom udało się ustalić, że pierwsze udokumentowane wejście do studni miało miejsce na początku minionego wieku. Górkę przeszukiwał wtedy rosyjski badacz Pokryszkin. W latach 60. w jego ślady poszedł prof. Wiktor Zin, w 1997 r. dno obiektu eksplorowała zaś ekipa z Uniwersytetu Łódzkiego. Nie udało się im jednak odkryć pierwotnych nawarstwień, pozwalających określić wiek studni.

W rolę poszukiwaczy wcielili się strażacy z grupy ratownictwa wysokościowego z Lublina, wspierani przez mundurowych z Chełma. Dzięki ich staraniom udało się pozyskać materiał niezbędny do dalszych badań.

- Próby drewna będą analizowane przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pod okiem dendrologa prof. Marka Krąpca. Analizy próby zapraw podejmą się natomiast pracownicy naukowi z Politechniki Lubelskiej, którzy wykonają również szlify. To wszystko powinno wyjaśnić, czy elementy te pochodzą z tego samego czasu co inne obiekty na Górce - dodaje Teresa Mazurek.


Teraz czytane:

Rusza budowa chełmskiej galerii! Znamy więcej szczegółów [SPRAWDŹ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kamill tee 22.10.2018 21:05
Miałem przyjemność w 1997 roku być w ekipie UL i klubu Labirynt. Odkopaliśmy wtedy kilka metrów rumoru metodami archeologicznymi i doszliśmy do calca. Drewno podpory cembrowiny było z 3 bali u naturalnej krzywiźnie. I pobrano wtedy próbki dendro. Studnie wyceniliśmy na XIII wiek. P. S

Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama