Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Za kratą są zielone drzewa...

To tytuł filmu, którego premiera w naszym mieście odbędzie się w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Spotkanie w najbliższy piątek, 27 kwietnia, w siedzibie przy ul. Lubelskiej 55. W programie także niezwykły koncert zespołu kameralnego Partychóra Ensemble.
Za kratą są zielone drzewa...

Film dokumentalny "Za kratą są zielone drzewa" w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków opowiada wzruszającą historię lubelskiej poetki Grażyny Chrostowskiej, której twórczość rozwijała się w okresie pobytu w niemieckim więzieniu na Zamku w Lublinie i w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Film został zrealizowany z okazji 75. rocznicy śmierci poetki.

- Filmowa opowieść o Chrostowskiej to uniwersalne studium kobiecej wytrwałości i odwagi. To film o naturalnej potrzebie wolności człowieka, o sile młodości i umiłowaniu piękna, które w obliczu tragedii daje siłę do dalszego życia. Dedykowany jest wszystkim ofiarom hitlerowskiego terroru – tym, którzy oddali życie w imię obrony ideałów wolności i niepodległości oraz tym, którzy przetrwali, by świadczyć o okrucieństwie tamtych czasów - wyjaśnia Krystyna Mart, dyrektor MZCh.

Grażyna Chrostowska urodziła się 20 września 1921 roku w Lublinie. Wychowywała się w patriotycznej atmosferze, o którą dbali jej rodzice: ojciec Michał Chrostowski herbu Ostoja i matka Wanda z Pomianowskich herbu Ślepowron. Po śmierci matki, w 1932 roku, opiekę nad Grażyną i jej siostrą Apolonią sprawował ojciec. Podczas okupacji rodzina Chrostowskich działała w konspiracji. W styczniu 1941 roku w Warszawie aresztowano siostrę Grażyny i przewieziono ją do lubelskiej siedziby gestapo "Pod Zegarem", a 8 maja 1941 w Lublinie gestapo aresztowało Grażynę i jej ojca. Zostali oni osadzeni w więzieniu na Zamku. Michał Chrostowski skazany na śmierć został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Grażyna i Pola Chrostowskie 23 września 1941 roku zostały przetransportowane do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück.

Tam, razem ze współwięźniarkami, Grażyna przeżywała gehennę nazistowskiej kaźni. Jednocześnie uciekała w świat sztuki i pisała wiersze będące świadectwem jej dojrzałości, obrazujące kłębiące się w myślach emocje i lęki, będące próbą ucieczki od lagrowej rzeczywistości, sposobem na podtrzymanie na duchu. Młoda poetka współtowarzyszkom, które były pierwszymi odbiorczyniami jej twórczości, na przekór nieludzkim warunkom obozowego życia, dawała cień nadziei na zmianę losu.

Przed projekcją filmu o godz. 18 wystąpi zespół kameralny Partychóra Ensemble, w którego wykonaniu usłyszymy "Mały Kancyjonał – Wielkopostne" – wybrane pieśni w muzycznym opracowaniu dyrygenta Krzysztofa Weresińskiego.

- Koncert chóru jest wyrazem pamięci i hołdem dla tych, którzy stracili życie, zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej przez niemieckich nazistów - mówi Krystyna Mart.

Na pokaz filmu i koncert chóru wstęp bezpłatny. Początek o godz. 18.


Popularne artykuły:

Operetka zawita do Krasnegostawu [SPRAWDŹ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama