Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Chełm: Rowery miejskie już w wakacje?

17 stacji, z czego 14 w mieście, a trzy w najbliższych okolicach. Łącznie 170 rowerów, które wypożyczyć będzie można w różnych rejonach Chełma. Tak w największym skrócie można opisać Chełmski Rower Miejski – projekt, nad którym pracują miejscy urzędnicy.
Chełm: Rowery miejskie już w wakacje?

- Przygotowania do realizacji programu są już bardzo zaawansowane – mówi prezydent Agata Fisz. – Dobiega końca opracowywanie dokumentacji technicznej na nowe ścieżki rowerowe, mamy już uzgodnioną większość lokalizacji stacji oraz niemal przygotowaną specyfikację, która umożliwi wszczęcie procedury na wyłonienie operatora. Czekamy na podpisanie umowy o dofinansowanie projektu.

Rower wypożyczymy m.in.:. na placu Dworcowym, w rejonie dworca busów, bulwaru nad Uherką, przy al. Piłsudskiego, ul. Lwowskiej, Wojsławickiej, Hrubieszowskiej, al. 3 Maja, Lubelskiej, w kilku punktach centrum miasta oraz poza jego granicami – w Kamieniu, nad zalewem w Żółtańcach i w Janowie.

- Lokalizacje poza miastem wynikają z partnerstwa gmin Chełm i Kamień. Umożliwia to również budowę nowych ścieżek rowerowych, nie tylko w mieście, ale w także w okolicach. Będziemy monitorować liczbę wypożyczeń i w razie potrzeby zmieniać lokalizacje lub dodawać nowe. Tak jak jest w innych miastach – mówi Marcin Grel dyrektor wydziału rozwoju, promocji i współpracy z zagranicą.

Wśród 170 rowerów, które rozmieszczone zostaną w 17 stacjach, znajdą się również tzw. tandemy, rowery przystosowane do przewozu małych dzieci czy tzw. rowery towarowe "cargo". Bardzo prawdopodobne, iż w Chełmie podobnie, jak w kilkunastu innych większych polskich miastach, pierwsze 20 minut korzystania z roweru miejskiego będzie bezpłatne. Aby jednak móc korzystać z systemu, konieczna będzie wcześniejsza rejestracja użytkownika.

- Będziemy drugim po Lublinie miastem w województwie i jednym z niewielu z grupy miast średnich w Polsce z własnym rowerem miejskim. Sądzę, że "chełmski rower" się sprawdzi i zyska sporą grupę użytkowników. Będzie nie tylko formą rekreacji, ale umożliwi sprawniejsze przemieszczanie się po mieście. Powinien też przynieść pozytywny efekt ekologiczny. Oczywiście za tym musi iść w parze rozbudowa systemu ścieżek rowerowych i do tego będziemy dążyć – zapewnia Agata Fisz.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy ruszy wypożyczania rowerów. Być może już w wakacje.


Teraz czytane:

Prairie Mining pozywa rząd - sprawa trafiła do sądu [CZYTAJ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama