Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama

Chełm: Lotnisko z potężnymi ambicjami

Na lotnisku w Depułtyczach Królewskich powstanie betonowy pas startowy dla samolotów. Ma służyć nie tylko uczelni szkolącej pilotów, ale również firmom związanym z lotnictwem i całemu regionowi, jak przekonuje rektor Arkadiusz Tofil.
Chełm: Lotnisko z potężnymi ambicjami

- Uczelni przyznano środki finansowe na stworzenie ponad kilometrowego betonowego pasa na terenie naszego lotniska, więc przygotowujemy się już do rozpoczęcia inwestycji - poinformował w środę prof. Józef Zając podczas konferencji prasowej. - Pas pozwoli nam na wykonywanie lotów w nowej formule i będzie początkiem realizacji większego przedsięwzięcia. Związane jest ono, m.in. z budową miejsca do przeprowadzania remontów oraz przeglądu samolotów.

Inwestycja jest aktualnie w fazie projektu koncepcyjnego. W najbliższym czasie władze uczelni przygotują dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na jej wykonanie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa otrzymała na nią dotację w wysokości ponad 21 mln zł, ale nie jest to jeszcze ostateczna kwota. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane ruszą jesienią i potrwają ok. 6 miesięcy.

- Lotnisko ma służyć nie tylko naszej uczelni, ale również firmom związanym z lotnictwem oraz całemu regionowi - dodał rektor uczelni, prof. Arkadiusz Tofil. - Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie zwiększy atrakcyjność regionu dla potencjalnych inwestorów. Pas jest również niezbędny do pozyskania kolejnych partnerów z innych krajów. Liczymy, że umożliwi nam nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się remontem silników do samolotów, która powstaje w Rzeszowie. 

Lotnisko w Depułtyczach Królewskich znajduje się obecnie na 4. miejscu pod względem liczby wykonywania operacji powietrznych wśród wszystkich polskich lotnisk tego typu. Władze uczelni chcą doposażyć je również w nowoczesny system geopomiarowy, pozwalający przeprowadzać pilotom w pełni bezpieczne manewry.

Ze świadka stała się podejrzaną - zbrodnia dzieciobójstwa pod lupą śledczych [TUTAJ]

- Należy podkreślić, że nie organizujemy lotniska pasażerskiego, a cel powstającego pasa jest inny. O jego przeznaczeniu poinformujemy w stosownym czasie - podkreślił rektor Arkadiusz Tofil.

Uczelnia samowystarczalna

Pas to nie jedyna inwestycja, jaką planują władze uczelni. Jego utworzenie ma być ważnym krokiem na drodze do pozyskania środków na budowę budynku dydaktycznego CSI, łącznika pomiędzy budynkami laboratoriów.

- W obiekcie znajdzie się również infrastruktura dla obszarów związanych z informatyką oraz niezbędna dla pracowników naukowo-badawczych - zaznaczył rektor PWSZ. - Dzięki niemu CSI stałoby się samowystarczalnym kompleksem, więc studenci nie musieliby się przemieszczać, aby się w pełni szkolić. Lotnisko w Depułtyczach Królewskich jest inwestycją wyjątkową w skali Europy, co pozwala nam ubiegać się o większe pieniądze unijne na jego dalszy rozwój. Łącznik w takiej formie byłby dopełnieniem wszystkich prac, jakie podjęliśmy w tym miejscu w minionych latach.

Obecnie posiadane zaplecze naukowe lotniska oraz uczelni przyciąga kolejnych inwestorów i partnerów. W ostatnim czasie pojawili się tam przedstawiciele firm przemysłowych z Kanady i Niemiec, których - jak podkreśla rektor - zachwycił poziom technologiczny laboratoriów.

- Nasi studenci szkolą się na kilku lotniskach, m.in. w Świdniku i Zamościu, niebawem również w Krośnie - dodaje prof. Józef Zając. - Prace inwestycyjne związane z budową pasa spowodują tylko częściowe ograniczenia w ich nauce. Bardzo mobilizujący jest natomiast fakt, że studentów stale przybywa, a nabór możemy zwiększyć w każdej chwili.

Akademik już w październiku

Inną ważną inwestycją PWSZ jest akademik, który powstaje przy ul. Nowy Świat 3. Jak powiedział na środowym spotkaniu Marian Różański, kanclerz uczelni, prace są już zaawansowane.

- Na części pięter są robione łazienki, a prace przebiegają zgodnie z planem. W lipcu chcemy doposażać pokoje w meble, sprzęt AGD i RTV. Budowa powinna zostać sfinalizowana z końcem sierpnia. Czekamy na poprawę pogody, aby móc kontynuować prace przy elewacji i na dachu.

 Studenci będą mieli do dyspozycji pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe, a cała infrastruktura akademika będzie również dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Żacy chełmskiej uczelni będą mogli korzystać z obiektu już od 1 października.

Władze uczelni zapowiadają też, że będą się starać o fundusze na budowę nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych, który ma powstać przy ul. Batorego w Chełmie.


Teraz czytane:

Nowa dyrektor chełmskiej Stacji Ratownictwa Medycznego - kto pokieruje pogotowiem? [SPRAWDŹ]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kora 20.04.2018 20:24
Już sami zadecydowali.co ze szkołą nic nie robicie dla ludzi.gdzie jest obiecany komisariat,gdzie nasze bezpieczeństwo?za chwilę wybory.

absolwent 03.04.2018 20:29
ta szkola to porazka. wylegarnia dla ukraincow.

ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama