Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Przy Lwowskiej są dwa cmentarze

Towarzystwo Ukraińskie organizuje w Chełmie uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości Ukrainy. W programie wydarzenia są m.in. modlitwa oraz złożenie kwiatów na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lwowskiej. Ten punkt programu nie spodobał się jednemu z naszych Czytelników, który uważa, że ktoś próbuje zawłaszczyć sobie chełmską nekropolię...
Przy Lwowskiej są dwa cmentarze

- Uważam, że to spore nadużycie. Wszyscy mieszkańcy wiedzą, że cmentarz przy Lwowskiej jest parafialny, a nie prawosławny. Jak można zafałszowywać te fakty? - pyta oburzony mężczyzna. - Nie zgadzam się, jako mieszkaniec Chełma, aby ktoś udawał, że nie widzi, iż najstarsza w mieście nekropolia jest pod opieką parafii Rozesłania św. Apostołów. Uważam, że organizatorzy powinni to sprostować lub wytłumaczyć, dlaczego tak napisali w programie.

Organizatorem uroczystości jest Towarzystwo Ukraińskie. Program składa się z dwóch części: pierwsza to odwiedzenie miejsc pamięci związanych z narodem ukraińskim, druga to koncert z okazji 100-lecia Ukrainy w wykonaniu chóru męskiego Żurawli oraz oficjalne obchody w auli PWSZ przy ul. Wojsławickiej.

- W programie jest mowa o uczczeniu pamięci pełnomocnika rządu URL Antoniego Wasyńczuka oraz przedstawiciela rządu emigracyjnego Pawła Wasyńczuka. Ma się to odbyć na cmentarzu prawosławnym przy ulicy Lwowskiej. A ja się pytam, jaki to cmentarz? Bo wydaje mi się, że to ksiądz rzymskokatolicki się nim zajmuje, naprawia mur itp. - tłumaczy nasz Czytelnik.

Okazuje się, że nie ma mowy o żadnej pomyłce, czy wprowadzaniu kogokolwiek w błąd. Przy ul. Lwowskiej współistnieją dwa cmentarze: parafialny i prawosławny.

- Chodząc po cmentarzu, można tego nie zauważyć, ale rzeczywiście na mapach jest wydzielony cmentarz prawosławny. Do dzisiaj parafia prawosławna zarządza tym terenem. Tak więc nazwanie cmentarza przy Lwowskiej prawosławnym, czyli odniesienie się do części prawosławnej nie jest żadnym nadużyciem - tłumaczy Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Kiedyś, jak wyjaśnia kierownik Wira, część prawosławna była oddzielona murem, ale z czasem mur został rozebrany, a w jego miejscu zaczęły pojawiać się kolejne groby. Nie oznacza to jednak, że podziału administracyjnego już nie ma.

- Teren składał się z dwóch działek. Odbyło się losowanie, na podstawie którego jedną z nich przydzielono parafii rzymskokatolickiej, a drugą parafii prawosławnej - wyjaśnia Wira. - Prawosławnym przypadła część znajdująca się na wprost od drugiego wejścia na cmentarz, idąc do głównej alei.

 - Pewnie taka opinia powstała z niewiedzy. Nie sądzę, aby była to czyjaś zła wola. Sprawa się wyjaśniła, więc nie ma czego komentować - stwierdził w rozmowie z nami prezes Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorz Kuprianowicz.

Uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości Ukrainy odbędą się w Chełmie 20 stycznia.


Zobacz też:

Za darmo zaszczepią seniorów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
katarzyna 23.01.2018 10:34
100 lecie niepodległości Ukrainy?? 100 lat temu nie było takiego państwa jak Ukraina, choćby Ukraińcy sobie świetowali nie wiem ile, tym bardziej 100 lat niepodległości...oni zawsze będą podlegać pod kogoś, bo sami nie są w stanie sobie poradzić, nie mówiąc o tym, że próbowali zyskać niepodległość na przelanej beztialsko krwi Polaków! Niech sobie świętuja u siebie, tu nie upaina

Kujawiak 20.01.2018 22:41
Niema czegoś takiego jak 100lecie ukrainy. Żadna mapa z 1918 roku nie zawiera tego "państwa" Jak można świętować coś czego nie ma?

ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama