Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Za darmo zaszczepią seniorów

Miasto wprowadza program profilaktyczny dla najstarszych mieszkańców Chełma. Chodzi o bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Z oferty będzie mogło skorzystać w roku około tysiąca osób. Ale na tym nie koniec.
Za darmo zaszczepią seniorów

- W tym roku rozpoczynamy program bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób powyżej 65. roku życia. Według badań, ta grupa jest szczególnie narażona na powikłania. Z programu skorzystają nie tylko osoby, których niskie emerytury lub renty są często barierą utrudniającą korzystanie z komercyjnych szczepień, ale wielu innych zainteresowanych mieszkańców Chełma spełniających kryterium wieku - tłumaczy prezydent Agata Fisz.

Z nowego programu skorzystać będzie mogło około 1000 seniorów rocznie, a będzie on realizowany także przez kolejne lata. Urzędnicy w najbliższych miesiącach, po przeprowadzeniu procedury konkursowej, wyłonią realizatora programu. Szczepienia rozpocząć się mają po wakacjach.

Według planu finansowego miasta, tegoroczna edycja programów profilaktycznych dla mieszkańców Chełma, wraz z nowym programem profilaktyki grypy, kosztować może około 400 tysięcy złotych.

Badania profilaktyczne  prowadzone będą w ramach Programu Promocji i Ochrony Zdrowia przez Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmie.

- Głównym celem programu jest poprawa stanu zdrowia i związanej z nim jakości życia mieszkańców, poprzez organizację badań profilaktycznych i kształtowanie prozdrowotnego stylu życia – mówi Jolanta Gierasimiuk, dyrektor wydziału spraw społecznych. – Nasze działania opieramy o założenia Narodowego Programu Zdrowia, ocenę stanu zdrowia ludności zamieszkałej na terenie miasta, w tym najczęściej występujące schorzenia mogące zagrażać zdrowiu oraz wnioski samych mieszkańców.

Programy profilaktyczne dla mieszkańców zostały wprowadzone do budżetu przez prezydent Chełma w 2009 roku. Do końca ubiegłego roku łącznie skorzystało z nich już kilkadziesiąt tysięcy osób, około 1600 dzieci zaszczepiono przeciw pneumokokom. Poniesione przez te lata nakłady finansowe wyniosły blisko 4,2 mln złotych.

- Nie da się wycenić zdrowia. Jeśli nasze programy pomogły uratować komuś życie, to jest to wartość bezcenna. Dlatego będziemy kontynuować profilaktykę i wprowadzać nowe programy, przede wszystkim dla osób szczególnie narażonych na utratę zdrowia lub życia – mówi prezydent Fisz.


Zobacz też:

Chełm świętuje 626. urodziny!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama