Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Dlaczego inwestorzy wybierają Chełm?

- Bo nasze miasto ma ogromny potencjał – odpowiada prezydent Agata Fisz. - Chełm coraz śmielej z tego potencjału korzysta. Dlatego już wkrótce w mieście zacznie działać kilka nowych zakładów produkcyjnych. A wszystko to dzięki podstrefie ekonomicznej.
Dlaczego inwestorzy wybierają Chełm?

Podstrefa, utworzona zaledwie dwa lata temu, nie ma już dużo wolnego terenu. Dlatego miasto rozszerza preferencyjny obszar o kolejnych kilkanaście hektarów. Na część z nich także są już potencjalni chętni, którzy najwidoczniej doceniają położenie i możliwości chełmskiej podstrefy.

Chełm to największe polskie miasto położone najbliżej granicy Unii Europejskiej. To tędy przebiega strategiczna międzynarodowa droga i linia kolejowa łącząca wschodnią i zachodnią Europę, a nasze tereny inwestycyjne są zlokalizowane w bliskim lub bezpośrednim sąsiedztwie tej trasy – mówi prezydent Agata Fisz.

– W mieście mamy wszystko co niezbędne dla nowych inwestycji: znakomicie położone uzbrojone tereny, niskie ceny gruntów, duży potencjał pracowniczy oraz szereg ulg i zwolnień pozwalających nowym przedsiębiorcom na łatwiejszy start i spore oszczędności.

Dysponujemy też rozwijającym się zapleczem infrastruktury towarzyszącej, co również ma znaczenie dla części inwestorów.

Obecnie tworzeniem nowych zakładów produkcyjnych zainteresowanych jest pięć przedsiębiorstw, firm z terenu Polski oraz zagranicy. W efekcie prowadzonych postępowań powstać tu mają zakłady z branż: logistycznej, produkcji spożywczej, opakowań, meblarskiej oraz produkcji biokomponentów. Miasto cały czas prowadzi również rozmowy z innymi inwestorami.

- Jeszcze kilka lat temu mało kto dostrzegał potencjał tego regionu. Dzisiaj to się zmieniło i wraz z kolejnymi planowanymi przedsięwzięciami pojawiają się następni zainteresowani inwestorzy. Daje to obopólną korzyść. My dostajemy zysk społeczny w postaci nowych miejsc pracy, firmy zaś preferencyjne warunki, jakich zapewne nie uzyskałyby w wielu innych miejscach – zapewnia Agata Fisz. 

Władze Chełma chcą rozszerzyć obecną strefę obejmującą tereny przy ul. Hutniczej o nowe obszary przy ulicach: Chemicznej, Ceramicznej i Wschodniej. Szczególnie to ostatnie miejsce może być silnym magnesem na nowych inwestorów. Około 11-hektarowy teren położony jest bowiem bezpośrednio przy drodze krajowej 12 i międzynarodowej E373. Dodatkowym atutem jest przylegająca do tej trasy linia kolejowa z szeroki torem. 

Tymczasem na terenie chełmskiej podstrefy trwa już budowa zakładu z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, a niedawno ogłoszony został przetarg na kolejne działki. Miasto liczy, że po rozszerzeniu strefy dysponować będzie terenami, które pomieszczą co najmniej kilkanaście nowych zakładów produkcyjnych, a przypadku dalszego zainteresowania przedsiębiorców, do specjalnej strefy ekonomicznej wprowadzone zostaną kolejne działki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama