Jak Unia da, będzie pięknie

  • 9.01.2018, 10:10
  • AN
Jak Unia da, będzie pięknie
Na ponad 4 mln zł oszacowano projekt miasta, w ramach którego powstanie nowy pawilon wyjściowy z podziemi, udostępnione zostaną piwnice dawnego ratusza, a Plac Łuczkowskiego zyska nową aranżację. Tylko czy uda się pozyskać na to pieniądze unijne? W budżecie miasta takiej kwoty na pewno nie da się wygospodarować.

- W samych piwnicach prace prowadzone były kilka lat temu, w ramach budowy wizjera i montażu makiety. Teraz mogłyby się stać częścią podziemnej trasy turystycznej, pokazującej kolejny fragment historii Chełma. Piwnice są dość obszerne i mogłaby tam powstać dodatkowa wystawa uatrakcyjniająca zwiedzanie miasta i poznawanie jego przeszłości – mówi prezydent Agata Fisz.

Aby pozostałości dawnego ratusza mogły być udostępniane zwiedzającym, konieczne będzie wybudowanie korytarza łączącego je z obecnie istniejącą kredową trasą podziemną. Miejski projekt przewiduje także dodatkowe prace przystosowujące piwnice do ruchu turystycznego oraz wykonanie niezbędnych wentylacji i oświetlenia.

Drugim z elementów projektu jest budowa nowej kamieniczki na rogu pl. Łuczkowskiego i ulicy Przechodniej. Obecnie znajduje się tam nieczynny od wielu lat pawilon wyjściowo-ewakuacyjny z podziemi kredowych. W tym miejscu, tak jak pisaliśmy przed tygodniem,  miałby stanąć budynek nawiązujący do wcześniej istniejącego w tym rejonie obiektu znanego z fotografii. W jego wnętrzu o powierzchni około 100 mkw znaleźć mogłaby się przestrzeń pod np. działalność handlowo-informacyjną lub wystawową.

Prace objąć miałyby także sam plac Łuczkowskiego. Miasto bierze pod uwagę remont repliki dawnej studni miejskiej, która wraz z udostępnieniem znajdujących się pod nią zabytkowych piwnic spełniałaby funkcję wentylacyjną. Projekt przewiduje również przebudowę oświetlenia placu w obrębie piwnic, oświetlenie efektowe, ustawienie małej architektury (ławki, kosze na odpadki, huby ładowania smartfonów, stojaki na rowery itp.), uporządkowanie reklam oraz budowę monitoringu wideo placu. Nie ulega także wątpliwości, iż prace w obrębie dawnego chełmskiego rynku objęte byłyby nadzorami archeologicznymi, a tym samym szansą na dodatkowe badania i kolejne odkrycia.

- Mamy gotową dokumentację techniczną, a wniosek o dofinansowanie został już złożony. Jeśli uda się pozyskać środki na ten projekt, pokażemy kolejną atrakcję turystyczną miasta. Zmieni się także estetyka placu, który zyska nową aranżację i pozbędzie się szpecącego go budynku przy ul. Przechodniej – dodaje Agata Fisz.

Przy okazji władze Chełma zajmą się też modernizacją części nawierzchni placu, szczególnie w miejscach, gdzie woda podmywa ułożoną tam kostkę granitową. Mieszkańcy od lat na to się skarżą. Pod uwagę brane jest również zagospodarowaniem przyległych do placu ulic i skwerków. Niewykluczone, że nowy wygląd zyskają także kolejne kamienice, oczywiście te, które są własnością miasta. 

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe