Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Jedz zdrowo i z głową

Dieta to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Często jednak stawiamy sobie rygorystyczne zakazy, co do spożywanych produktów i wracamy do starych nawyków. Jak tego uniknąć i na czym się skupić, aby jeść zdrowo i smacznie? Rozmawialiśmy o tym z Sylwią Berniker, współwłaścicielką restauracji Fest Food.
Jedz zdrowo i z głową

Jak rozsądnie zmienić swoje nawyki żywieniowe?

- Zmiana nawyków jest trudna, ponieważ wiąże się z ograniczeniem tym rzeczy, które lubimy. Jeśli ktoś drastycznie przerzuci się na warzywa i owoce, to są znikome szanse, że wytrwa w tym postanowieniu. Zmiana powinna być stopniowa, ale stanowcza. Zdrowe produkty należy wprowadzać do codziennego menu sukcesywnie, jeden po drugim. Wtedy nie stracimy zapału i motywacji, zyskując wiele na zdrowiu.

Które warzywa wpłyną na nas szczególnie korzystnie w okresie zimowym, kiedy jednocześnie trudno jest o ich dostępność?

- Obecna pora roku rzeczywiście nie sprzyja dobrej jakości warzyw, ale nie zapominajmy o warzywach kiszonych. Ogórki czy kapusta powinny być jak najczęściej spożywane podczas diety. Wtedy odżywimy nasz organizm i wzmocnimy florę bakteryjną w jelitach, co pozwoli uniknąć wielu chorób.

Jedną z najbardziej popularnych diet jest dieta sokowa - zdrowa, ale jednocześnie wymagająca. Czy może stosować ją każdy?

Dieta sokowa to ciekawy sposób zdrowego odżywania, ale jednocześnie rygorystyczny. Nie powinna trwać krócej niż 3 i dłużej niż 6 dni. Dobrze odtruwa organizm i jest niskokaloryczna, ponieważ nie ma w niej innych posiłków. Tym samym wymaga sporej siły woli. Stosując diety pamiętajmy jednak, że powinny być one poprzedzone konsultacją z dietetykiem. Diety niskokaloryczne nie są polecane, podobnie jak popularna jeszcze niedawno dieta Ducana. Najlepiej jeść wszystko z umiarem, odstawiając cukier i białe pieczywo, które zawierają dużo cukrów.

Część osób w swoich noworocznych postanowieniach decyduje się wykluczyć mięso. Czy da się z niego zrezygnować z dnia na dzień?

Dieta wegetariańska jest bardzo wymagająca, wegańska jeszcze bardziej. Nagłe odrzucenie mięsa nie jest dobrym rozwiązaniem i jest bardzo trudne. Trzeba to robić stopniowo, zastępując mięso owocami i warzywami. Co do samych mięs natomiast... Wbrew powszechnym opiniom, trudno dzielić je na zdrowe i niezdrowe. Bardzo dużo zależy od sposobu przygotowania - duszone i pieczone zawsze będzie lepsze od smażonego. Spośród drobiu korzystniej będzie zdecydować się na indyka. Wśród czerwonych mięs często niedoceniana wieprzowina dostarczy nam bardzo dużo wartości odżywczych. Przy ograniczeniu mięsa powinniśmy też postawić na sałatki. W posiłkach warto również uwzględnić jagody goji, posiadające dużo błonnika i dające poczucie sytości. Popularne są też nasiona chia - łyżeczka dziennie dodawana do posiłków szybko wpłynie korzystnie na nasz organizm.

Wiele osób decyduje się zmniejszyć spożycie mięsa na rzecz ryb. Które z nich będą dla nas najzdrowsze?

Ryby słodkowodne to bogate źródło witamin i kwasów OMEGA-3, więc można nimi zastępować czerwone mięso. Nie tracą również swych wartości bez względu na sposób przyrządzenia. Warto jednak mieć na uwadze, żeby z rozsądkiem spożywać popularnego łososia. Często łowi się go w zanieczyszczonych wodach, więc może zawierać rtęć i aluminium. Zdecydowanie zdrowiej jest wybrać pstrąga czy karpia.

Rozmawiał Marcin Petruk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama