Zerwij z nałogiem i wytrwaj w postanowieniu

  • 2.01.2018, 13:49 (aktualizacja 03.01.2018 09:28)
  • red
Zerwij z nałogiem i wytrwaj w postanowieniu
Wraz z nowym rokiem warto zadbać o swoje zdrowie i definitywnie rozstać się z nałogiem papierosowym. O tym, jakie konsekwencje zdrowotne pociąga za sobą palenie papierosów, oraz że warto z nich zrezygnować dla zdrowia własnego oraz najbliższych mówi Robert Bejda, terapeuta BICOM-MED w Chełmie.

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie?

- Palenie papierosów to zgubny i kosztowny nałóg. Jest przyczyną wielu groźnych schorzeń a także zgonów. Rocznie w Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera ponad 60 tysięcy osób. 25-30 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów ma związek z paleniem tytoniu. U palących występują nowotwory płuc, przełyku, gardła, jamy ustnej. Chorują nie tylko palacze, ale też osoby narażone na działanie dymu tytoniowego.

Dlaczego dym tytoniowy jest tak niebezpieczny?

– Szczególnie groźny dla ludzkiego zdrowia jest tzw. boczny strumień dymu tytoniowego pochodzący z tlącego się końca papierosa. Jest on dużo bardziej szkodliwy niż ten wdychany przez palacza podczas zaciągania się. Dym tytoniowy zawiera 4 tysiące szkodliwych substancji chemicznych, z czego przynajmniej 40 ma działanie rakotwórcze.

Jakie są inne skutki palenia papierosów?

Palacze umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, raka płuc. Skutkiem palenia tytoniu mogą być alergie, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz obniżona odporność. Zarówno osoby palące papierosy jak i przebywające w pomieszczeniach zadymionych dymem papierosowym mogą uskarżać się na mdłości, podrażnienie oczu, przedwczesne starzenie się skóry, powstawanie zmarszczek, choroby układu trawiennego, takie jak: wrzody, niestrawność. Warto dodać, że osoby palące szybciej się męczą niż niepalący, często brakuje im tchu, cierpią na bezsenność, mają gorsze samopoczucie, znacznie gorzej niż niepalący odczuwają smak i zapachy. Ponadto badania dowiodły, że osoby palące żyją o ok. 10 lat krócej niż niepalący. Nie bez znaczenia są też skutki ekonomiczne. Papierosy są też coraz droższe, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na coś ekstra, np. wakacyjny wyjazd.

A jeśli zerwiemy z nałogiem, czy mamy szansę na poprawę zdrowia?

– Ludzki organizm ma możliwości regeneracyjne. Są one jednak ograniczone. Niektóre efekty po odstawieniu papierosów przyjdą szybciej, na inne trzeba poczekać dłużej. Już po ok. dwóch dniach zaczynają się oczyszczać płuca, poprawia się odczuwanie smaków oraz zapachów, po ok. 9 tygodniach poprawia się praca układu krążenia, rośnie poziom energii. Po kilku miesiącach zanika tzw. kaszel palacza. Po ok. 10 latach od rzucenia palenia o połowę maleje ryzyko zachorowania na raka płuc.

Jak można sobie pomóc w zwalczaniu głodu nikotynowego?

- W naszych gabinetach wykorzystujemy aparat biorezonansowy BRT. Metoda polega na tym, że przed przystąpieniem do zabiegu należy zapalić papierosa, który umieszczony zostaje w aparacie. Osoba poddawana terapii podłączona jest do urządzenia poprzez specjalne elektrody. Po włączeniu programu w organizmie zachodzi reakcja, mająca na celu wygaszenie głodu nikotynowego. Drugą funkcją tego zabiegu jest detoksykacja, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn. Odbywa się ona poprzez skórę, nerki i jelita. Dlatego też ważne jest, aby w dniu terapii wypić przynajmniej 1,5 l wody mineralnej niegazowanej, co ułatwi wydalanie toksyn z organizmu. Ponadto zalecane są częste kąpiele.

Jaka jest skuteczność tej metody?

- Po jednym zabiegu do 90 proc. osób nie sięga już po papierosa. Około 10 proc. osób powinno skorzystać z jeszcze jednej wizyty. Nie ma znaczenia fakt, jak długo paliliśmy papierosy ani też ich ilość. Po takim zabiegu osoba nie odczuwa chęci zapalenia, nawet wówczas, gdy znajduje się w towarzystwie palących.

 Artykuł powstał przy współpracy z z gabinetem biorezonansu BICOM-MED w Chełmie, szczegóły tel. 509 72 73 88, www.bicom-med.pl

red
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe