Światła na mgłę

  • 28.12.2017, 07:51
  • MP
Światła na mgłę
Wielu kierowców - jak pokazują statystyki - zapomina o światłach przeciwmgłowych, jadąc przez mgłę na światłach drogowych. Taka nieodpowiedzialność grozi nie tylko mandatem, powoduje też zagrożenie dla innych kierujących.

ocny snop jedynie rozświetli mgłę, przez co widoczność jeszcze bardziej się pogorszy. Oświetlenie drogowe może również oślepić kierowcę jadącego z naprzeciwka, a to grozi wypadkiem. W takich sytuacjach należy używać świateł przeciwmgłowych.

Tylne oświetlenie przeciwmgłowe to jeden z obowiązkowych elementów każdego samochodu. Znajduje się po lewej stronie. Jeżeli na wyposażeniu pojazdu są dwa takie światła, prawo nakazuje, aby były rozmieszczone symetrycznie wobec siebie i przynajmniej 25 cm nad nawierzchnią, ale nie wyżej niż 100 cm. Opcjonalnie w nowych samochodach takie oświetlenie występuje również z przodu bądź też kierowcy sami decydują się na ich montaż. Przepisy prawne nie narzucają co prawda takiego obowiązku, ale rozwiązanie jest bardzo przydatne i bezpieczne. Także w przypadku instalacji świateł przeciwmgłowych przednich należy pamiętać, że muszą znajdować się przynajmniej 25 cm nad drogą.

Świateł przeciwmgłowych nie można jednak używać przy każdej słabszej widoczności. Kodeks drogowy podaje, że powinniśmy je włączyć, gdy widoczność jest ograniczona do odległości mniejszej niż 50 metrów. Jak jednak określić taki dystans w trakcie jazdy? Precyzyjnie nie da się tego zrobić, dlatego warto przyjąć prostą i sprawdzoną zasadę. Jeżeli we mgle widzimy światła samochodu jadącego przed nami w znacznej odległości, nie ma potrzeby używania oświetlenia przeciwmgłowego. Jeżeli natomiast są one słabo widoczne, oznacza to, że również nas pojazd widać niewystarczająco dobrze i warto włączyć dodatkowe oświetlenie. Prawo dopuszcza również wyjątki od używania takich świateł w warunkach mgielnych. Jednym z nich jest jazda podczas rzęsistego deszczu. Jazda na przednich światłach przeciwmgłowych jest dozwolona na krętej drodze, oznaczonej znakiem A3 lub A4 i umieszczoną pod nimi tabliczką T5.

 Zgodnie z kodeksem drogowym, kierujący pojazdem za nadużywanie świateł przeciwmgłowych może otrzymać 2 punkty karne oraz 100-złotowy mandat.


Podobne tematy:

Bilans świątecznych zdarzeń na drogach

Zimowy taryfikator mandatów

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe