Rady opiniują projekt budżetu miasta

  • 6.12.2017, 08:32 (aktualizacja 09.12.2017 13:26)
  • MP,DOR
Rady opiniują projekt budżetu miasta Zebranie Rady Osiedla os. Kościuszki
W minionym tygodniu odbyło się pięć zebrań osiedlowych rad w sprawie projektu budżetu miasta na 2018 rok. Obradowały rady osiedli: Kościuszki, Dyrekcja Górna, Cementowni, Działki i Rejowiecka. W tym tygodniu zaplanowano kolejne zebrania.

Budżet w liczbach

Na przyszły rok wielkość planowanych dochodów przewidziana jest na poziomie 362 mln zł, z tego dochody bieżące to 320 mln zł, a majątkowe 43 mln zł. W strukturze dochodów największy udział stanowią subwencje, tj. ok. 113 mln zł (31,2 proc.), dochody własne - 77 mln 577 tys. zł (21,4 proc.), dotacje – 74 mln 200 tys. zł (20,5 proc.), środki z budżetu UE – 34 mln 370 tys. zł (9,5 proc. dochodów ogółem). 

Ogólna wielkość planowanych wydatków to 377 mln 600 tys. zł, w tym: na wydatki bieżące – 320 mln zł, a na wydatki majątkowe (inwestycje) – 58 mln 300 tys. zł, co stanowi 15,5 proc. wydatków ogółem.

W strukturze wydatków największy odsetek stanowią wydatki na oświatę i wychowanie – 162 mln. zł, tj. 43 proc., na pomoc społeczną – 74 mln zł, na transport i łączność – 34 mln 700 tys. zł, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego – 20 mln zł, na administrację publiczną – 17 mln zł, a na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową – 10 mln zł. Nadwyżka operacyjna wynosi 500 tys. zł. Budżet zostanie zrównoważony poprzez emisję obligacji w wysokości 15 mln zł i te środki są w całości przeznaczone na inwestycje.

 Zadania wieloletnie, które mają być zrealizowane od przyszłego roku to m.in: projekt pn. Budowa niskoemisyjnego transportu w chełmskim obszarze funkcjonalnym - wartość 12 mln zł, z czego w przyszłym roku wydatkowanych zostanie 2 mln zł ze środków miasta; unowocześnienie i rozwój szkolnictwa zawodowego – łączna wartość projektu to 10 mln zł, z czego w przyszłym roku ponad 1 mln zł ze środków wyłoży miasto, projekt e-usługi publiczne – wartość 6 mln zł, w tym wkład własny w ciągu 2 lat – blisko 900 tys. zł, budowa Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej – w przyszłym roku wydatkowanych zostanie 8 ml zł, w tym 2 mln zł ze środków własnych, projekty edukacyjne realizowane przez chełmskie szkoły – łącznie 9 mln zł, w tym udział własny miasta – 1 mln 400 tys. zł, rozbudowa skate – parku – 200 tys. zł.

W przyszłym roku miasto na realizację projektów wieloletnich wyłoży z własnych środków ponad 9 mln zł, natomiast do końca 2020 r. na wkłady własne wydanych ma być ok. 40 mln zł, a ogólna wartość tych projektów zamknie się w kwocie 240 mln zł.  

Osiedle Kościuszki

Inwestycje, które znalazły się w projekcie budżetu miasta Chełm na 2018 r. to: modernizacja basenu w Szkole Podstawowej nr 8 – 1 mln zł, przebudowa terenu wokół Szkoły Podstawowej nr 8 (zadanie z budżetu obywatelskiego) – 250 tys. zł, dostosowanie pomieszczeń budynku przy ul. Wolności 20 na potrzeby żłobka miejskiego "Chełmskie niedźwiadki" – 400 tys. zł. Ponadto przebudowa sięgacza przy ul. Wolności (teren przy Stokrotce, na którym obecnie ułożone są płyty ) – 150 tys. zł, przebudowa chodnika w ul. Połanieckiej – 50 tys. zł, przebudowa ul. Wojsławickiej – 500 tys. zł (pieniądze na zakres prac niewykonanych w tym roku w związku z budową kanału dla sieci energetycznej wysokiego napięcia). W projekcie budżetu zapisano również przebudowę skrzyżowania ul. Wojsławickiej, al. 3 Maja i Mościckiego o wartości – 2 mln 480 tys. zł, choć to zadanie nie uzyskało przez miasto zewnętrznego dofinansowania.

Obecna na zebraniu osiedlowym radna Małgorzata Sokół zwróciła uwagę, że podczas ostatniej sesji Rady Miasta (27 listopada) na komisji budżetu była dyskusja i jak się okazuje w związku z tym, że projekt na to zadanie "przepadł", środki zostały skierowane na przebudowę ul. Kolejowej.

Wiceprezydent Górny miał inne zdanie.

- W ciągu tylu lat zrobiliśmy wielokrotnie więcej, niż było zapisane w budżecie. Mamy przed sobą cały rok i nie jest powiedziane, że na tę inwestycję nie pozyskamy środków z innych źródeł. Poza tym tak jak wcześniej powiedziałem, przedstawiam to, co jest zapisane w projekcie budżetu – tłumaczył wiceprezydent Józef Górny.

Ponadto na wypłatę odszkodowań za grunty wydzielone pod budowę drogi (pow. 2122 mkw.) w rejonie ulic Bazylany i Wiercieńskiego w projekcie budżetu przeznaczono 169 tys. zł. Łącznie w planie budżetu miasta na osiedle Kościuszki przeznaczonych jest blisko 5 mln zł.

Osiedle Dyrekcja Górna

Spośród 9 wniosków zgłoszonych podczas wrześniowego zebrania Rady Osiedla Dyrekcja Górna, do budżetu miasta zakwalifikowało się jedno zadanie, czyli modernizacja chodnika położonego przy ul. Katedralnej na odcinku od ul. Wiejskiej do ul. Bydgoskiej.

W przyszłym roku na osiedlu będą również realizowane dwa zadania z budżetu obywatelskiego: przebudowa chodnika wzdłuż ul. Słowackiego od ChDK do ul. I Pułku Szwoleżerów oraz zamontowanie świateł na żądanie na przejściu dla pieszych przez ul. Żwirki i Wigury.

 Osiedle Cementowni

Podczas środowego spotkania Rady Osiedla Cementowni pozytywnie zostały zaopiniowane następujące wnioski: budowa pięciu miejsc parkingowych przy Przedszkolu Miejskim nr 8 przy ul. Mikołaja Reja, modernizacja ul. Henryka Kamieńskiego, przebudowa chodnika przy ul. Rolniczej oraz modernizacja Ogródka Jordanowskiego.

- Do opinii dodaliśmy również aneks z prośbą, aby w przypadku znalezienia wolnych środków, została uwzględniona przebudowa chodnika przy ul. ks. Brzóski - przekazał nam Dariusz Wojciechowski, przewodniczący Rady Osiedla Cementowni.

Osiedle Działki

Wśród zadań zaplanowanych do realizacji na tym osiedlu znalazły się: kontynuacja prac przy budowie chodników na ul. Litewskiej (70 tys. zł) oraz budowa boiska i zagospodarowanie terenu przy Szkole Podstawowej nr 4 (250 tys. zł - zadanie w ramach budżetu obywatelskiego).

Mieszkańcy liczyć mogą również na nową ścieżkę rowerową i chodnik na kolejnym odcinku ul. Hrubieszowskiej oraz remonty dróg i chodników na osiedlu. Niewykluczone, że do dyspozycji będą też mieli jedną ze stacji Chełmskiego Roweru Miejskiego.

- Blisko 7 mln zł zarezerwowanych jest na remonty. W tym również upatrujemy szansy na zadania drogowe na naszym osiedlu i o to będziemy wnioskować do miasta – mówił Roland Kurczewicz, przewodniczący Rady Osiedla Działki. - Ale oceniając projekt budżetu, bierzemy także pod uwagę szereg innych dużych miejskich inwestycji, które choć nie dotyczą bezpośrednio osiedla, to korzystać z nich będą także tutejsi mieszkańcy. Chodzi o przebudowę DK nr 12, amfiteatr, rower miejski, centrum rozwoju gospodarczego, nowe autobusy i inne.

Osiedle Rejowiecka

Wiceprezydent Józef Górny przedstawił mieszkańcom podczas piątkowego zebrania, jakie zadania na obszarze tego osiedla znalazły się w projekcie budżetu. Są to: zagospodarowanie zbiornika wodnego "Glinianki" - 250 tys. zł, modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Rejowieckiej – 250 tys. zł (w ramach budżetu obywatelskiego). Inne planowane inwestycje w tym osiedlu to: budowa ul. Krańcowej – 300 tys. zł, budowa chodnika przy ul. Budowlanej – 150 tys. zł, budowa kanału burzowego w ul. Budowlanej – 200 tys. zł, budowa kanalizacji deszczowej (kontynuacja) w ul. Ceramicznej – 300 tys. zł, wypłata odszkodowań za grunty wydzielone pod drogi – blisko 200 tys. zł.

Ponadto planowana jest modernizacja amfiteatru w Kumowej Dolinie w ramach projektu unijnego. Obiekt ten znajduje się na terenie tego osiedla. Całość zadania kosztować będzie ponad 12,5 mln zł, z czego w 2018 r. wydatkowanych zostanie 3,8 mln zł. Dodatkowo również w ramach programu unijnego realizowana będzie przebudowa drogi krajowej nr 12. Jest to zadanie wieloletnie. W przyszłym roku inwestycja pochłonie ponad 5 mln zł, z czego wkład własny miasta to 767 tys. zł.

Łącznie na inwestycje w tym osiedlu przypada ponad 6 mln. zł, wraz z dwoma projektami unijnymi, bez projektów - 1 mln 450 tys. zł (środki własne miasta).

MP,DOR
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe