Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Sami się trujemy!

Obrady ostatniej sesji rady miejskiej zdominował temat smogu, który unosi się nad miastem. Radni zgodnie przyznali, że coś trzeba z tym zrobić, bo zanieczyszczone powietrze szkodzi zdrowiu chełmian. Toksyczny pył atakuje układ oddechowy, może wywoływać schorzenia układu krążenia, a nawet nowotwory.
Sami się trujemy!

Radni przyjęli uchwałę w sprawie "Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Chełm na lata 2017-2031". Program na zlecenie Urzędu Miasta opracowała zewnętrzna firma Agencja Użytkowania i Poszanowania Energii. Wskazuje kierunki polityki miasta, pokazuje obraz zagrożeń i skalę zanieczyszczeń, w tym również powietrza. Wynika z niego, że w Chełmie jego jakość nie jest najlepsza. 10 proc. mieszkańców miasta jest narażonych przez całą dobę na działanie pyłu zawieszonego PM 10, którego normy są przekroczone. Pył PM10 może zawierać substancje toksyczne, a tym samym powodować u osób narażonych na jego działanie nasilenie chorób układu oddechowego, alergię lub wywoływać schorzenia układu krążenia, a nawet nowotwory.

Przyczyną smogu, który unosi się nad miastem w okresie jesienno-zimowym, jest nie tylko kiepskiej jakości węgiel czy wręcz spalanie śmieci, ale też wzrost liczby samochodów.

Trzeba działać!

Podczas poniedziałkowej sesji radna Małgorzata Sokół zwróciła się z propozycją, aby na podstawie tego programu opracować listę priorytetów. - Dzięki temu moglibyśmy przeprowadzić inwestycje, które poprawiłyby stan powietrza i ochrony środowiska – stwierdziła.

Głos w sprawie smogu zabrał również przewodniczący Zygmunt Gardziński. - Należałoby stworzyć trzy grupy działania. Po pierwsze musimy postawić na większą edukację w zakresie ochrony środowiska. Druga sprawa to sprawdzanie samochodów pod kątem emisji spalin, z kolei trzeci element, który należy wziąć pod uwagę, to działania inwestycyjne, o których wspomniała pani radna Sokół – powiedział Gardziński...

- Taki katalog jest potrzebny, jeśli chcemy mówić o szybkiej i efektywnej poprawie jakości powietrza. Główną przyczyną jego złej jakości, szczególnie na osiedlach domów jednorodzinnych, jest niska emisja. Oczywiście samochody również mają w tym swój udział, bo powodują jeszcze tzw. wtórne skażenie. Szczególnie części wirujące podnoszą poziom pyłu zawieszonego PM 10 – włączył się do dyskusji radnyLongin Bożeński.

Zaproponował, aby mieszkańców, którzy przebudowują kotłownie i budują ekologiczne piece, premiować ulgami, np. zawieszeniem podatku od nieruchomości.

Niech ludzie wiedzą, jakie jest powietrze

- Dla niektórych ludzkie życie i zdrowie jest mało warte i niewiele znaczy. Wielu mieszkańców obawia się bardziej utraty samochodu niż zdrowia. Musimy zmienić naszą mentalność, zadbać bardziej o zdrowie, bo to jest największa wartość – dodał radny Piotr Malinowski.

- Proponuję, aby w okresie zimowym na stronie urzędu miasta w zakładce komunikaty i ostrzeżenia podawać informacje o jakości powietrza w naszym mieście. Myślę, że dla zainteresowanych osób będzie to przydatne – zaproponował z kolei wiceprzewodniczący rady Mariusz Kowalczuk.

- Propozycja jest jak najbardziej zasadna i do rozważenia. Dane, którymi będziemy dysponować, umieścimy na stronie urzędu miasta – odparł wiceprezydent Stanisław Mościcki.

 

Sypią się mandaty

W 2016 roku miasto zakupiło samochód badający stan zanieczyszczenia powietrza. Tzw. eko-patrol został przekazany straży miejskiej. Na początku przyszłego roku radni mają otrzymać analizę wykorzystania auta pod kątem przeprowadzonych kontroli.

- Znajduje się w nim kilka urządzeń, m.in. czujnik do pomiaru pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5, a także tzw. detektory służące do pomiaru stężenia tlenku węgla oraz stężenia amoniaku – wylicza Krzysztof Giedz z chełmskiej Straży Miejskiej.

Funkcjonariusze prowadzą kontrole na terenie całego miasta. Tam, gdzie stwierdzą największe zanieczyszczenie powietrza, podejmują kolejne kroki. - Wówczas przeprowadzamy kontrolę wytypowanych posesji. Sprawdzamy, czym ludzie palą w piecach, jakiego opału używają – mówi Giedz.

A jest co sprawdzać, bo mieszkańcy wrzucają do pieca różne rzeczy: plastiki, w tym butelki, opony i stare lakierowane meble.

- To bardzo szkodliwe odpady. Poprzez ich spalanie wydobywają się niebezpieczne substancje, powodujące nawet nowotwory. Te odpady powinny zostać przekazane do utylizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami – przestrzega Giedz.

W przypadku stwierdzenia naruszeń w tym zakresie funkcjonariusze mogą nałożyć na właściciela posesji mandat nawet do 500 zł (art. 191 ustawy o odpadach). W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa kierowana jest do sądu, który może nałożyć grzywnę w wysokości do 5 000 zł.

- Od stycznia do końca października br. na terenie miasta przeprowadziliśmy 357 pomiarów czystości powietrza. W 131 przypadkach podjęliśmy dodatkowe kontrole, podczas których 10 osób zostało pouczonych – w przypadku niewielkich zaniedbań, a 9 osób ukaraliśmy mandatami – informuje Giedz.

W trzech polskich miastach (Puławach, Toruniu i Świdniku) nowym urządzeniem służącym do pomiaru zanieczyszczeń powietrza jest dron. Czy z takiego rozwiązania będą również korzystali chełmscy strażnicy miejscy?

- Przed zakupem eko-patrolu konsultowaliśmy się z innymi placówkami straży miejskiej, które posiadały już takie samochody. Oczywiście można kupić różny sprzęt, droższy lub tańszy, ale najważniejsze, żeby był sprawdzony i dawał oczekiwane efekty. W przypadku eko-patrolu tak jest. O dronie nie rozmawialiśmy, ale kto wie, co będzie za jakiś czas. Myślę, że należy przede wszystkim dążyć do wymiany starych pieców, bo to one powodują największe zanieczyszczenia – dodaje Giedz.


Zobacz artykuły z okładki:

Super Tydzień Chełmski [4.12]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lipiec 04.12.2017 19:19
Samochody nie pozostawiają po sobie smrodu palonego plastiku.

Artur82 04.12.2017 18:12
wniosek nr jeden , pogorszenie jakości powietrza nastąpiło wraz z sezonem grzewczym wiec powinno się pomyśleć o tym jak można finansowo pomóc ludziom w temacie kompleksowej termomodernizacji , a edukacja owszem oczywiście , tylko samą świadomością nikt nie potrafi wymienić źródła ciepła na ekologiczne . może ktoś z radnych naszego miasta wskaże gdzie można aktualnie uzyskać finansowanie takich poczynań .

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, co potwierdza ten szczegółowy artykuł. Regularny i zdrowy sen to fundament dobrej kondycji i samopoczucia. Dla tych, którzy oprócz dbania o zdrowy tryb życia szukają też emocji i rozrywki, warto sprawdzić ofertę https://wazamba-kasino.com/, gdzie znajdziecie ciekawe gry i możliwości obstawiania wyników sportowych.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 09:43Źródło komentarza: Znaczenie snu dla zdrowia psychicznego i fizycznegoAutor komentarza: rolkaTreść komentarza: to są najbardziej uczęszczane drogi a nie jakieś lokalne boczne uliczki dla garstki ludziData dodania komentarza: 25.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: LukaszTreść komentarza: Ja chcialbym by slowackiego 7 odgrodzone zostalo od ulicy i rozebrane blaszaki.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 21:36Źródło komentarza: Chełm. "Wprzódy w morzu wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda!"Autor komentarza: smutna prawdaTreść komentarza: Brawo i pełna zgoda !!!👍Data dodania komentarza: 25.04.2024, 20:09Źródło komentarza: Chełm. Agnieszka Kruk została dyrektorką szpitalaAutor komentarza: KarolTreść komentarza: A Mościckiego ,Reytana,Lotnicza i te całe osiedle to kiedy będą robione ,? Cały czas Zachód i Zachód.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 19:35Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama