Cofanie licznika zagrożone więzieniem

  • 27.11.2017, 09:59
  • MP
Cofanie licznika zagrożone więzieniem
Od trzech miesięcy do pięciu lat - taka kara ma grozić osobom ingerującym w stan licznika w samochodzie. To kolejny pomysł rządu, zakładający zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz ograniczenie nieuczciwych procedur stosowanych przez niektórych handlarzy aut.

Nie brakuje zmotoryzowanych popierających ten projekt, ale również takich, którzy mają pewne obiekcje.

Cofanie licznika w samochodzie to od wielu lat powszechny sposób, aby zwiększyć atrakcyjność auta, stosowany nader chętnie przez nieuczciwych handlarzy oraz samych kierowców. Ministerstwo sprawiedliwości postanowiło jednak walczyć z tym procederem, proponując wprowadzenie dotkliwych sankcji. Jeżeli przepis wejdzie w życie, osoba, której zostanie udowodnione przekręcenie licznika w samochodzie, może trafić za kratki nawet na 5 lat.

- W Polsce mamy do czynienia z plagą cofania liczników samochodów, które są wprowadzane na rynek, a następnie sprzedawane naszym obywatelom - poinformował w oficjalnym komunikacie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. - Tego rodzaju zjawisko powoduje straty ludzi, którzy sądzą, że kupują samochód ze znacznie niższym przebiegiem. A w rzeczywistości niejednokrotnie kupują złom.

Na forach internetowych nie brakuje kierowców popierających tę propozycję i ograniczenie możliwości oszustw dokonywanych przez handlarzy. Część zmotoryzowanych pyta jednak o to, jak ma być weryfikowana osoba cofająca licznik, kiedy np. jest którymś z rzędu właścicielem pojazdu, a manipulacji dokonał jeden z jego poprzedników lub warsztat, któremu to zlecił. Odpowiedź na to przyniesie być może oficjalny projekt rządu, który ma się pojawić w najbliższym czasie.

Jak podają specjaliści, w wielu przypadkach można samemu ocenić wiarygodność licznika w aucie. Statystyczny kierowca pokonuje średnio 20 000 - 30 000 km rocznie. Tę liczbę wystarczy pomnożyć przez wiek samochodu, aby określić jego prawdopodobny przebieg. Jeśli stan licznika jest znacznie mniejszy, może to być dowodem na to, że ktoś nim manipulował.

 

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe