Nie masz OC? Kary mogą być wysokie!

  • 22.11.2017, 15:55
  • Grupa Tipmedia
Nie masz OC? Kary mogą być wysokie!
Jeśli z jakichś powodów zdecydowałeś się nie wykupić polisy OC, musisz mieć świadomość, że konsekwencje tej decyzji mogą być nieprzyjemne. Szczególnie dla twojej kieszeni, ponieważ kary finansowe za jazdę samochodem bez polisy OC to koszt rzędu kilku tysięcy złotych! Mimo podwyżek cen, bardziej opłaca się kupić ubezpieczenie niż płacić kary.

Kary za jazdę bez ważnego OC

Kierowcy jeżdżący bez ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej muszą chyba lubić ryzyko – każdy mijany patrol może zatrzymać nas do rutynowej kontroli i gdy okaże się, że nie jesteśmy ubezpieczeni, nałoży na nas mandat i zgłosi sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ten nałoży na nas karę finansową za brak ważnego OC, której wysokość będzie zależała od kilku czynników. Pierwszym jest rodzaj pojazdu: najmniej zapłacą kierujący motocyklem lub motorowerem, a najwięcej – samochodem ciężarowym, autobusem lub ciągnikiem samochodowym. Kolejnym kryterium jest to, ile czasu minęło od wygaśnięcia twojej polisy: gdy są to trzy dni, zapłacisz 20% stawki; między cztery a czternaście dni – 50%, a po dwóch tygodniach od wygaśnięcia polisy zapłacisz 100% stawki. W przypadku samochodu osobowego będzie to około 4000 złotych! W przyszłym roku kary będą wyższe o kilkaset złotych – widać więc wyraźnie, że nie warto ryzykować.

 

Dlaczego kierowcy nie wykupują OC?

Wydawać by się mogło, że pierwszym powodem tej decyzji jest oszczędność. Jak pokazaliśmy w powyższym paragrafie, oszczędność iluzoryczna – bowiem w przypadku kontroli będziemy musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych kary. Kolejnym argumentem jest „zapomniałem” – w co trudno uwierzyć, ponieważ kierowca ma tylko dwa obowiązki rocznie: wykupienie OC i przegląd auta. Co jeszcze skłania kierowców do rezygnacji z ubezpieczenia? Prawdopodobnie myślą oni, że ryzyko wpadki jest niewielkie i uda im się uniknąć problemów. Niestety – tu nie chodzi tylko o kontrolę policyjną. Raport Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego podaje, że jedna trzecia kierowców decydujących się na brak ubezpieczenia OC jest wykrywana przez wirtualne kontrole. Okazuje się, że nawet nie wiemy, kiedy jesteśmy kontrolowani. Jeśli nie mamy OC, możemy któregoś dnia dostać wezwanie do zapłaty.

 

Nie takie OC straszne

Niezależnie od podwyżek cen OC nadal możemy znaleźć odpowiednią polisę i nie zbankrutować. Jak to zrobić? Wystarczy porównać kilkanaście ofert ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w internetowym kalkulatorze ubezpieczeń. To intuicyjne narzędzie przeprowadza nas przez cały proces – od formularza, w którym podajemy dane nasze i naszego auta, po wybór najlepszej polisy. Dzięki temu internetowemu rozwiązaniu możesz wykupić swoją polisę bez wychodzenia z domu i o dowolnej porze – kalkulator działa całą dobę. Ponadto, dzięki załatwieniu całej sprawy przez internet, czekają na ciebie zniżki. Zapłać ubezpieczycielowi przelewem, najlepiej w jednej racie, a oszczędzisz kilka procent na swojej polisie. Sprawdź w kalkulatorze ubezpieczeń samochodu ile możesz zaoszczędzić i znajdź najlepsze OC!

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe