Ekstremalnie i widowiskowo w Żółtańcach

Debiut, zwycięstwo i kraksa – liczniejsza niż dotychczas reprezentacja naszych motocyklistów dała z siebie wszystko w organizowanej trzeci rok z rzędu na torze w Żółtańcach rundzie Międzynarodowych Mistrzostw Lubelszczyzny w Motocrossie.

Ryk silników crossowych motocykli rozbrzmiewał na terenie dawnej piaskowni w Żółtańcach w niedzielę, 4 września. Na V rundę cyklu mistrzowskich zmagań przyjechało ponad osiemdziesięcioro zawodników z Polski, Ukrainy, Łotwy, a nawet Wielkiej Brytanii, którzy rywalizowali w 10 klasach. W sumie przeprowadzono 20 biegów, po dwa dla każdej z klas.

W najmocniejszej klasie Open A wygrał bezkonkurencyjny tego dnia Łotysz Janis Karklins, który jechał na tyle szybciej od rywali, że mając dużą przewagę ku uciesze kibiców wykonywał efektowne skoki.

W klasie Open B zwyciężył Arkadiusz Pryk, w Open C Ukrainiec Aleksandr Stepchanuk, a wśród Weteranów najszybszy był Arkadiusz Michalczuk. Klasyfikację kobiet wygrała Eliza Kubera, klasę MX85 Aleksander Świerczak, klasę MX65 Bartosz Popielnicki, kategorię Początkujących zawodnik sekcji motocrossowej Automobilklubu Chełmskiego Krzysztof Krzysztoń, a rywalizację na kładach Artur Szczebak.

Dużo frajdy sprawiły kibicom zmagania najmłodszych zawodników. 7- i 8-latkowie na miniaturowych crossach pokazali charakter i nie lada umiejętności, podpatrzone zapewne u starszych kolegów. Najszybszy w klasie Mini był Michał Psiuk.
W piątej rundzie MML startowało aż sześciu zawodników sekcji motocrossowej Automobilklubu Chełmskiego, najwięcej w dotychczasowej historii zmagań na torze w Żółtańcach. Poza wspomnianym Krzysztoniem Chełm godnie reprezentowali drugi w klasyfikacji Weteranów Andrzej Chołaj, czwarty w klasie Początkujących Kacper Kapica i debiutujący w tej samej kategorii Kacper Sionkowski, który uplasował się na 13. miejscu. Ponadto w klasie Open C ścigało się dwóch naszych zawodników – ósmy Łukasz Grzyb i Sebastian Skrochocki, który zaliczył poważną wywrotkę, doznając stłuczenia lub pęknięcia kości łopatki, i nie ukończył zawodów.

Zmagania zorganizował KM Cross Lublin przy wsparciu Urzędu Gminy Chełm oraz miasta Chełm i miasta Lublin.

Na sportowych stronach przeczytacie także wywiad z kickbokserem Michałem Burdanem (strona 28). Dowiecie się też, który chełmski piłkarz zagra w Lidze Mistrzów (strona 30).