Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama

Rok rekordowy, bo wyborczy?

Trwają przygotowania do budżetu miasta na 2018 rok. Czy padnie kolejny rekord inwestycyjny? Wszystko na to wskazuje. Unijna perspektywa podziału funduszy europejskich na lata 2014-2020 wchodzi w główny etap realizacji składanych przez samorządy projektów i to właśnie na najbliższe lata przypadnie wykonanie znacznej ich części, o ile nie większości.
Rok rekordowy, bo wyborczy?

- Według wstępnych wyliczeń budżet Chełma na 2018 rok wynieść może nawet blisko 380 mln zł po stronie wydatków, z czego około 58 mln stanowić mogą wydatki inwestycyjne. Choć ostateczne wartości i listę propozycji konkretnych zadań poznamy dopiero po zakończeniu prac nad projektem, już teraz można wskazać część zadań, których ujęcie w planach inwestycyjnych 2018 jest bardzo prawdopodobne lub niemal pewne - informuje Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydent Agaty Fisz. 

Z planowanej listy na pewno nie wypadnie 18 inwestycji zgłoszonych i wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Wśród nich są zarówno zadania drogowe, jak i dotyczące przebudowy boisk, montażu nowych sygnalizacji świetlnych czy budowy placów zabaw.

- Zapewne miasto kontynuować będzie też przedsięwzięcia rozpoczęte jeszcze w tym roku. Jednym z nich jest modernizacja muru oddzielającego ul. Orląt Lwowskich od cmentarza parafialnego przy ul. Lwowskiej. Urzędnicy zamierzają się także starać o dofinansowanie na kontynuację prac przy modernizacji basenu w ZSO nr 8 oraz dalszą adaptację pomieszczeń na potrzeby miejskiego żłobka Chełmskie Niedźwiadki - tłumaczy Kurczewicz.

Przed nami także przebudowa drogi krajowej nr 12, na której realizację władze Chełma zdobyły rekordowe unijne dofinansowanie. Obecnie trwają prace nad niezbędną do rozpoczęcia robót drogowych dokumentacją techniczną, a zgodnie ze wstępnie przyjętym harmonogramem, prace rozpocząć się mają w przyszłym roku. Choć nie znany jest jeszcze ich dokładny termin, inwestycja w pierwszej kolejności objąć ma najbardziej zniszczony odcinek ul. Rejowieckiej - od ronda im. R. Dmowskiego do skrzyżowania z ul. Szpitalną.

- To niezwykle ważna inwestycja dla miasta i mieszkańców, stąd konieczne jest dołożenie wszelkich starań, aby już na etapie prac projektowych wszystko było dopięte na ostatni guzik i przemyślane, tym bardziej, iż projekt zakłada sporo nowych rozwiązań komunikacyjnych – mówi prezydent Chełma Agata Fisz.

Jeśli plany prywatnych inwestorów zostaną wcielone w życie, mieszkańców Chełma czekają w przyszłym roku dodatkowe utrudnienia drogowe. W ramach przewidywanej budowy galerii handlowej ujęty ma zostać także remont sporego odcinka ul. Lubelskiej.

To jednak nie koniec utrudnień dla kierowców. W planach na przyszły rok urząd chce ująć znacznie większą liczbę inwestycji drogowych. Pod uwagę brane są m.in. ul. Kolejowa, skrzyżowanie ul. Lwowskiej z ul. Wieniawskiego i szereg innych, w tym zadania dotyczące chodników oraz parkingów. Część środków zarezerwowanych ma zostać po stronie tzw. remontów i w ramach realizacji roku budżetowego będzie uwalniana na wymianę nawierzchni kolejnych ulic. Nie oznacza to, że w projekcie budżetu nie pojawią się nazwy części z nich.

- Na pewno będą tam też wskazane konkretne zadania drogowe. Mamy sporą listę takich remontów wraz z szacunkową wyceną. Obecnie trwa analiza, ile z nich damy radę udźwignąć finansowo – dodaje Agata Fisz. – Na pewno na przyszły rok zaplanujemy jeszcze więcej remontów ulic na chełmskich osiedlach, a kolejne dodawane będą w trakcie roku po rozstrzyganiu przetargów.

Na to, ile dodatkowych zadań zmieści się w przyszłorocznym budżecie miasta, znaczący wpływ będzie miało wykonanie inwestycji wynikających z przyjętych już projektów unijnych. Choć część pieniędzy na ich realizację pochodzić ma ze środków zewnętrznych, każdy projekt to również niemały wkład własny – tym bardziej, iż miasto zamierza realizować w 2018 roku sporą liczbę takich zadań. Wśród nich jest m.in. "odbudowa" amfiteatru w Kumowej Dolinie, remont Placu Dworcowego i parkingu przy parku miejskim.

Ostateczny kształt przyszłorocznego budżetu miasta poznamy prawdopodobnie w grudniu. Na pewno na liście zadań ujętych zostanie część inwestycji zgłaszanych przez radnych, rady osiedli i samych mieszkańców.

 


Polecane artykuły

Wojsławicka poczeka do wiosny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kristopher 20.11.2017 10:57
Ot się obudziła z obietnicami przed wyborami, jak się robi drogi w Chełmie to wystarczy przejechać się teraz Stephensona. Zresztą nowe rondo czy niedawno położony asfalt na Hrubieszowskiej nie powinny być w ogóle przyjęte są takie nierówne. Mojego głosu na pewno niedostanie za nieudolność zresztą nie tylko mojego bo wszyscy znajomi też w kółko o tym gadają.

Elżbieta 16.11.2017 19:10
Długo wyczekiwany przez kierowców remont ulicy Kolejowej nareszcie ma szanse być zrealizowany! Cuda jednak się zdarzają.Trzymajmy kciuki za urząd i budżet!

Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama