Obywatelskie pomysły wybrane

  • 13.11.2017, 10:31 (aktualizacja 20.11.2017 09:56)
  • GD
Obywatelskie pomysły wybrane
Remont drogi dojazdowej do budynków mieszkalnych przy ul. Poniatowskiego 20a i 22 wraz z ogólnodostępnym parkingiem uzyskał najlepszy wynik w głosowaniu nad kształtem przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Łącznie do realizacji zakwalifikowały się 4 propozycje.

W głosowaniu na zadania zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2018 złożono 2455 kart do głosowania. Po weryfikacji okazało się, że oddano 2378 głosów ważnych oraz 77 nieważnych.

Zwycięska propozycja zebrała 678 głosów. Wysokość przyznanej kwoty to 60 tys. zł. Zadanie zgłosił Marek Jeleń z Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Krasnymstawie. Miejska spółka administruje bowiem terenem przy ul. Poniatowskiego 20a i 22.

Jak się dowiadujemy, mieszkańcy tych bloków od dłuższego czasu wskazywali na potrzebę remontu drogi dojazdowej do budynków. Z kolei z ogólnodostępnego parkingu korzystają interesanci znajdującego się po drugiej stronie ulicy sądu rejonowego, prokuratury i zakładu karnego.

- To było drugie podejście do tego zadania w ramach budżetu obywatelskiego, bo w ubiegłym roku propozycja nie zakwalifikowała się do realizacji. Teraz nauczeni doświadczeniem wiedzieliśmy, co trzeba zrobić, aby wywalczyć środki. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wielka determinacja mieszkańców bloku przy ul. Poniatowskiego 22, którzy bardzo aktywnie włączyli się w zbieranie głosów na terenie całego miasta - opowiada Marek Jeleń.

Drugie miejsce zajęło wykonanie nakładki asfaltowej na ulicy Jana Czuby. Na propozycję zagłosowało 556 osób. Wartość zadania szacowana jest na 178,5 tys. zł. W przyszłym roku asfaltem zostanie przykryty odcinek 160 metrów. Karty do głosowania zbierali sołtys Przedmieścia Zastawie Małgorzata Orłowska oraz Sławomir Czuba, jego stryj Tadeusz Czuba i Krzysztof Jaremek.

- Cieszymy się, że po raz kolejny udało się pozyskać pieniądze na tę drogę. Warto dodać, że będzie to kontynuacja rozpoczętych w tym miejscu prac w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2017. Wśród zakwalifikowanych zadań w poprzednim głosowaniu znalazło się opracowanie dokumentacji technicznej na remont ul. Jana Czuby. Na pewno będziemy podejmowali działania, aby ulica została zmodernizowana w całości aż do ul. Ułańskiej - mówi Małgorzata Orłowska.

Miejsce na podium zajęła też budowa ścieżki rowerowej "Błonie". Chodzi o odcinek od ul. Bocianiej do ul. Rybiej. Propozycja Stowarzyszenia Wspólny Krasnystaw zebrała 445 głosów, a wysokość przyznanej kwoty to 178 tys. zł.

- Nasz pomysł powstał jeszcze w ubiegłym roku, kiedy próbowaliśmy zgłosić go do budżetu na rok 2017. Niestety, zabrakło głosów poparcia. Uważamy, że w Krasnymstawie powinno być znacznie więcej ścieżek rowerowych. Nie wykorzystujemy szansy, jaką daje nam rowerowy szlak wschodni Green Velo. Planowana ścieżka może być jego wewnętrznym łącznikiem od ul. Okrzei poprzez ulice: Bocianią i Zawieprze - opowiada Stanisław Osiewicz.

Członkowie stowarzyszenia planują utworzyć na "Błoniach" pole namiotowe w bezpośrednim sąsiedztwie zatoki do cumowania kajaków i ścieżki rowerowej. Mają nadzieję, że z chwilą uzbrojenia tego terenu w odpowiednią infrastrukturę i opatrzenia informacją przybędzie turystów.

Ostatnią zakwalifikowaną do realizacji propozycją jest utworzenie toalety miejskiej przy ul. Okrzei. Pomysł stowarzyszenia "Nowy Krasnystaw" poparły 404 osoby. Wysokość przyznanej kwoty to 93,5 tys. zł.

Do realizacji ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego nie zakwalifikowały się dwa zadania. Budowa siłowni zewnętrznej w tzw. parku Hałasa na ul. Zawieprze zebrała 276 głosów. Z kolei na organizację turnieju piłki nożnej o puchar Burmistrza Krasnegostawu (kategoria Open 16+ lat) zagłosowało zaledwie 19 osób.

- Budżet obywatelski jest niezwykle ważnym elementem partycypacji społecznej. Pomaga władzom miasta w zrozumieniu potrzeb mieszkańców i stanowi istotny filar w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Żałuję jedynie, że liczba głosów oddanych na projekty nie jest wyższa. Będziemy robić wszystko, aby w przyszłości grono osób zaangażowanych w Budżet Obywatelski, czyli głosujących i projektodawców, znacznie wzrosło - komentuje burmistrz Hanna Mazurkiewicz.

GD
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe