Lekarstwo każdy nosi w sobie

  • 6.11.2017, 14:52
  • MR
Lekarstwo każdy nosi w sobie
W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych. Jednak tylko 25 procent pacjentów znajduje swojego "bliźniaka genetycznego" w rodzinie, pozostali muszą liczyć na pomoc dawców niespokrewnionych.

26 października obchodzono Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Jego ideą jest promowanie świadomego dawstwa, nie tylko narządów i krwi, lecz także szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. A dzień wcześniej w IV liceum Ogólnokształcącym w Chełmie odbyła się akcja związana z Dniem Dawcy Szpiku Kostnego i Komórek Macierzystych, czyli Komórkomania.

W ten trudny temat wprowadziła uczniów klas III Małgorzata Błaszak, która jest dawcą komórek macierzystych. Uczniowie dowiedzieli się więcej na temat charakterystyki potencjalnego dawcy, a także wysłuchali relacji z zabiegu pobierania komórek macierzystych.

- Pani Małgorzata rozwiała nasze wątpliwości, szczególnie te dotyczące samego zabiegu. - mówi Cyprian Semeniuk, jeden z wolontariuszy. - Podjęcie decyzji o byciu potencjalnym dawcą nie jest trudne, ale gdy okazuje się, że jesteśmy "zgodni" i może dojść do pobrania komórek, dopadają nas wątpliwości. A tak naprawdę nie ma się czego bać. Sam zabieg jest bezbolesny, poza tym jesteśmy do niego kompleksowo przygotowani. Świadomość, że możemy pomóc uratować czyjeś życie jest bardzo budująca - dodaje.

Podczas Komórkomanii w IV LO zarejestrowało się 14 nowych potencjalnych dawców komórek macierzystych, a wśród nich: jeden nauczyciel, 10 uczniów z klas III a i III c, a także trzy osoby spoza szkoły, które o akcji dowiedziały się z mediów.

W szkole przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów związanych z rejestracją potencjalnych dawców. Wolontariuszom udało się zebrać 157 zł. - Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zarejestrowali się tego dnia, a także tym, którzy wrzucili kilka złotych do puszki - mówi Eliza Kotowska. - Dziękuję także uczniom, którzy pomogli przy przeprowadzeniu akcji: Cyprianowi Semeniukowi, Katarzynie Ogrodowskiej, Sylwii Biela, Weronice Fik, Wioletcie Walczuk, Aleksandrze Ośko, Monice Brzozowiec Natalii Jędruszczak – dodaje nauczycielka.  

MR

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe