CEPiK po nowemu

  • 31.10.2017, 13:58
  • MP
CEPiK po nowemu
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacją ustawy o ruchu drogowym. Jej skutkiem jest szybsze wejście w życie przepisów związanych z działaniem CEPiK 2.0. Co to oznacza dla kierowców?

Główna zmiana, na której temat od kilku tygodni nie gasną dyskusje, dotyczy badań technicznych pojazdu, za które trzeba będzie zapłacić odgórnie. Wiadomo już jednak, że będzie pewien wyjątek od tych przepisów, skierowany do osób i firm zarządzających wieloma samochodami. Na opłatę za badanie po jego przeprowadzeniu pozwoli rozliczenie tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Dane o negatywnie zakończonych badaniach będą trafiały do Centralnej Ewidencji Pojazdów, co ma ograniczyć dopuszczanie przez diagnostów samochodów z jakimikolwiek usterkami.

Na tym jednak zmiany podpisane przez głowę państwa się nie kończą. W CEPiK 2.0 stale monitorowane będą także informacje o zabezpieczeniach na pojeździe (także, czy nie został zajęty przez komornika), a firmy ubezpieczeniowe oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będą zobowiązane przekazywać dane o szkodach, do których doszło w danym pojeździe. Nowelizacja zakłada ponadto zatrzymywanie przez straż graniczną dowodów rejestracyjnych i czasowych pozwoleń do prowadzenia samochodu, również z obowiązkiem przekazywania informacji do CEPiKu.

Jak podaje ministerstwo cyfryzacji, zmiany te mają pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na polskich drogach oraz podczas zakupu używanych samochodów. Nowe przepisy wchodzą w życie 30 października.

MP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
asesor
asesor 18.03.2018, 08:45
Z CEPiK korzystają przede wszystkim (obok ubezpieczycieli i BFG) komornicy przy ustalaniu czy dłużnik ma pojazd. Jednak ustalenie czy ma pojazd a zajęcie tego pojazdu to dwie różne sprawy, bo zajęcia samochodu komornik musi dokonać fizycznie http://pamietnikwindykatora.pl/2011/07/23/jak-znalezc-samochod-dluznika/ Dłużnicy śmieją się z tego, bo jest jasne że komornik nie bedzie szukał po całym mieście samochodu dłużnika który ten zaparkował sobie na przykład na posesji kolegi. Konkludując, o ile dla ubezpieczycieli i BFG CEPiK spelnia zwe zadania, o tyle dla komorników, nie bardzo.

Pozostałe