Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Czy pompa głębinowa może wyprzeć pompy powierzchniowe?

Pompy głębinowe są często przedstawiane jako bardziej skomplikowane od pomp powierzchniowych, z czego wyrasta mit ich wysokiej awaryjności i problemów z eksploatacją. Nie tylko jest to nieprawda, ale bardzo często wręcz odwrócenie obrazu rzeczywistości.
Czy pompa głębinowa może wyprzeć pompy powierzchniowe?

Pompę głębinową możesz zastosować wszędzie

Budowa pomp głębinowych jest pod pewnymi względami bardziej skomplikowana niż pomp powierzchniowych – jej mechanizmy muszą być przystosowane do pracy poniżej lustra wody. Również sama obudowa często musi być lepiej zabezpieczona, jednak to wszystko gwarantuje możliwość zastosowania pompy w praktycznie każdych warunkach.

Producenci pomp głębinowych wytwarzają urządzenia, które mogą pracować również z wodą bardziej zanieczyszczoną, a nawet szlamem, z jakim nie poradzą sobie pompy powierzchniowe. Odpowiednio ustalając kryteria doboru, można więc znaleźć pompy głębinowe do praktycznie dowolnych zastosowań.

Ciszej, taniej, bezpieczniej!

Pompy głębinowe z powierzchniowymi przegrywają tylko w jednej konkurencji: przy porównaniu cen urządzenia. Ze względu na stopień skomplikowania budowy, głębinowe są droższe, jednak ich praca jest tańsza, a do tego cichsza i znacznie bezpieczniejsza.

Pompy głębinowe nie zasysają cieczy, ale ją tłoczą, co umożliwia zastosowanie znacznie wydajniejszych energetycznie projektów. Oznacza to możliwość użycia relatywnie małych silników o wyższej kulturze pracy i mniejszej emisji hałasu. Sama zaś konstrukcja pompy sprawia, że jej eksploatacja jest bezpieczniejsza niż wielu modeli pomp powierzchniowych.

Mimo że sam zakup pompy głębinowej stanowi spory wydatek, to w praktyce różnica dość szybko wyrównuje się dzięki niewielkim kosztom eksploatacyjnym – pompy głębinowe są niemal bezobsługowe.

Mniej awarii, więcej zadowolenia

Wprawdzie pompy głębinowe nie są prostymi urządzeniami, ale paradoksalnie można stwierdzić, że pracują w łatwiejszych warunkach. Oczywiście, że woda – czysta i zanieczyszczona – może być uznana za czynnik szkodliwy, jednak pompa głębinowa znajduje się w środowisku o parametrach, które raczej nie zmieniają się dynamicznie. Oznacza to, że dobrze zbudowana i odporna na podstawowe zagrożenia, będzie pracowała długo bez awarii. Pompy powierzchniowe trzeba zabezpieczyć przed wieloma różnymi czynnikami: zmianami temperatury, wilgotności, przed uszkodzeniami mechanicznymi, trzeba zapewniać im wydajniejsze chłodzenie itd. Pompy głębinowe nie wymagają tylu zabezpieczeń, dzięki czemu można ich projekt doprowadzić do perfekcji mniejszym kosztem, a tym samym stworzyć stosunkowo tanie, ale niezawodne urządzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama