Czy pompa głębinowa może wyprzeć pompy powierzchniowe?

  • 27.10.2017, 08:47
  • artykuł partnera
Czy pompa głębinowa może wyprzeć pompy powierzchniowe?
Pompy głębinowe są często przedstawiane jako bardziej skomplikowane od pomp powierzchniowych, z czego wyrasta mit ich wysokiej awaryjności i problemów z eksploatacją. Nie tylko jest to nieprawda, ale bardzo często wręcz odwrócenie obrazu rzeczywistości.

Pompę głębinową możesz zastosować wszędzie

Budowa pomp głębinowych jest pod pewnymi względami bardziej skomplikowana niż pomp powierzchniowych – jej mechanizmy muszą być przystosowane do pracy poniżej lustra wody. Również sama obudowa często musi być lepiej zabezpieczona, jednak to wszystko gwarantuje możliwość zastosowania pompy w praktycznie każdych warunkach.

Producenci pomp głębinowych wytwarzają urządzenia, które mogą pracować również z wodą bardziej zanieczyszczoną, a nawet szlamem, z jakim nie poradzą sobie pompy powierzchniowe. Odpowiednio ustalając kryteria doboru, można więc znaleźć pompy głębinowe do praktycznie dowolnych zastosowań.

Ciszej, taniej, bezpieczniej!

Pompy głębinowe z powierzchniowymi przegrywają tylko w jednej konkurencji: przy porównaniu cen urządzenia. Ze względu na stopień skomplikowania budowy, głębinowe są droższe, jednak ich praca jest tańsza, a do tego cichsza i znacznie bezpieczniejsza.

Pompy głębinowe nie zasysają cieczy, ale ją tłoczą, co umożliwia zastosowanie znacznie wydajniejszych energetycznie projektów. Oznacza to możliwość użycia relatywnie małych silników o wyższej kulturze pracy i mniejszej emisji hałasu. Sama zaś konstrukcja pompy sprawia, że jej eksploatacja jest bezpieczniejsza niż wielu modeli pomp powierzchniowych.

Mimo że sam zakup pompy głębinowej stanowi spory wydatek, to w praktyce różnica dość szybko wyrównuje się dzięki niewielkim kosztom eksploatacyjnym – pompy głębinowe są niemal bezobsługowe.

Mniej awarii, więcej zadowolenia

Wprawdzie pompy głębinowe nie są prostymi urządzeniami, ale paradoksalnie można stwierdzić, że pracują w łatwiejszych warunkach. Oczywiście, że woda – czysta i zanieczyszczona – może być uznana za czynnik szkodliwy, jednak pompa głębinowa znajduje się w środowisku o parametrach, które raczej nie zmieniają się dynamicznie. Oznacza to, że dobrze zbudowana i odporna na podstawowe zagrożenia, będzie pracowała długo bez awarii. Pompy powierzchniowe trzeba zabezpieczyć przed wieloma różnymi czynnikami: zmianami temperatury, wilgotności, przed uszkodzeniami mechanicznymi, trzeba zapewniać im wydajniejsze chłodzenie itd. Pompy głębinowe nie wymagają tylu zabezpieczeń, dzięki czemu można ich projekt doprowadzić do perfekcji mniejszym kosztem, a tym samym stworzyć stosunkowo tanie, ale niezawodne urządzenia.

artykuł partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe